Zabudnutý východný Island

Množstvo turistov a cestovateľov si myslí, že už preskúmali východný Island tým, že prešli cez „najväčšie“ východné mesto Eglisstadir s populáciou 3454 ľudí v ktorom okrem jazera Lágarfljót a najväčšieho islandského lesa Hallormsstadur neuvidia takmer nič. Tiež sa mi to stalo keď som bola prvý krát na Islande a tak som východnú časť považovala za poriadne nudnú. V roku 2016 som však strávila 4 mesiace v najvýchodnejšom mestečku na Islande – Neskaupstadur a tak som mala kopu času poriadne precestovať túto, pre mňa najkrajšiu časť Islandu.

Cestovatelia spravia najčastejšie chybu v tom, keď sa rozhodnú obísť Island po ceste číslo 1. Táto cesta Vás totižto odvedie od najkrajších východných fjordov a vy sa trmácate cez nehostinné vnútrozemie, cez kopce a pláne a keď konečne dorazíte do Eglisstadiru a vidíte, že tam nič nie je tak pokračujete ďalej. A to je obrovská chyba! Z Eglisstadiru sa dá dostať do krásnych dediniek ako je Borgarfjördur eystri, Seydisfjördur, Mjóifjördur, Eskifjördur, Reydarfjördur a napokon na koniec Islandu do Neskaupstadur.

Okolie hlavného mesta

Samotné okolie „hlavného mesta“ východu – Eglisstadir je úžasné. Možno si poviete, že čo môže byť také úžasné na jednom väčšom jazere a pár stromoch? Jazero Lagarfjlót je celosvetovo známe od roku 2012, kedy sa na Youtube objavilo video, na ktorom môžete vidieť zábery jazernej príšery Lagarfljótsormur, teda islandskej lochnesskej príšery. Popri brehoch jazera sa tiahne najväčší islandský les s rozlohou 740 hektárov. Pre nás, slovákov, je týchto úbohých 740 hektárov nič, pretože máme hory, lesy na každom rohu, no Islanďania svoje stromy milujú a sú na ne hrdí, ako my na Tatry. A tak tu nájdete nekonečné množstvo označených cestičiek a krásnych scenérii. Cestou popri jazere sa dostanete aj ku dvom vodopádom Hengifoss a Litlanesfoss. Výstup ku vodopádom trvá hodinu a pol, no je považovaný za jednu z najkrajších „turistických prechádzok“ na Islande. V okolí Eglisstadir sa nachádzajú aj iné zaujímavé zákutia ako je priehrada Kárahnjúkar, horúce pramene Laugarfell a horúci vodopád Laugarvalladur. Aby ste sa dostali do Borgarfjördur eystri musíte prejsť cez horu v ktorej žije kráľovná elfov – Dyrfjöll. Cez túto horu vedú aj turistické trasy, ktoré sú však len pre skúsených turistov, pretože prechod horou trvá 5-6 hodín. Borgarfjördur eystri je tiež vhodný na sledovanie najznámejších islandských puffinov a v dedinke môžete navštíviť aj malý typický tufurový domček.

island

Seydisfjördur

Seydisfjördur je veľmi dôležitý dopravný uzol, keďže z tohto prístavného mestečka sa môžete trajektom dostať na Faerské ostrovy, prípadne pokračovať až do Dánska. Ľudia, ktorí sa rozhodnú prísť na Island na svojom aute sa vylodia práve v tejto malej dedinke. Aj v Seydisfjördure sa nachádza viacero turistických ciest, ktoré vedú na kopec týčiaci sa nad mestom, z ktorého môžete vidieť aj lavínové zábrany. V centre mesta nájdete krásny modrý kostolík. Najmenšou dedinkou východného Islandu je Mjóifjördur s populáciou asi 23 ľudí. Do tejto dedinky sa však dostanete len v prípade dobrého počasia, pretože keď nasneží, cestu uzavrú a do dediny sa dá dostať len loďkou z Neskaupstadur. Žije tu pár farmárov s rodinami a na konci nekonečnej cesty popri pobreží objavíte najstarší maják na Islande – Dalatangi. Do dediny zostupujete popri viacúrovňovom vodopáde a na začiatku fjordu uvidíte starý vrak lode.

island

Reydarfjördur je 30 km dlhý fjord, ktorého prístav v minulosti zohrával veľkú úlohu v medzinárodnom obchode. V súčasnosti sa tu nachádza hlinikáreň, ktorá je najväčším zamestnávateľom na východnom Islande. Z tohto mesta sa môžete tunelom dostať do ďalších východných fjordov ako je Fáskrúdfjördur, Stödvarfjördur, Breidalsvík a iné. V Eskifjördure sa nachádza početná slovenská komunita. Veľa ľudí tu pracuje vo fabrike na spracovanie rýb a tiež tu nájdete aj pár slovenských kapucínov v mestskom kostole. V súčasnosti sa za mestom stavia tunel, ktorý skráti cestu do Neskaupstadur a tým zjednoduší život deťom dochádzajúcim na strednú školu. Zatiaľ sa dá na koniec Islandu dostať len cez hrôzostrašný jednopruhový tunel, pred ktorým sa nachádza lyžiarske stredisko.

Neskaupstadur

A tak sa dostávame na konečnú zastávku a teda najvýchodnejšie mesto Islandu – Neskaupstadur. S populáciou 1500 ľudí v tomto meste nájdete škôlku, základnú školu, strednú školu a dokonca aj nemocnicu. Tak, ako takmer v každom fjorde, aj tu sa nachádza fabrika na spracovanie rýb. Toto zabudnuté a tiché mestečko sa však raz do roka mení na obrovský metalový festival Eistnaflug. Tam kde sa končí najvýchodnejšia asfaltová cesta, začína turistický chodníček, ktorý vás dovedie až do Páskahellir, čo v preklade znamená veľkonočná jaskyňa, ktorá bola vytvorená sopečnou činnosťou. Diery v stenách jaskyne boli kedysi stromy, ktoré zničil výbuch sopky zhruba pred 12 miliónmi rokov. Takže ak sa chystáte precestovať okolo Islandu vedzte, že na východe sa nachádza obrovské množstvo skrytých dediniek a fjordov, ktoré vám ukážu Islandu v úplne inom svetle. Tak sa nebojte ich preskúmať, pretože určite nebudete ľutovať.

island