Vodopády Cascades d´Ouzoud – raj Berberov v Maroku

Náhly zvuk, ako niečo dopadne na stôl, ma prinúti otvoriť oči. Na staré drevené dosky najprv doskočí jedna opica, po nej druhá a menšia, no a než sa stihnem spamätať, je ich tam asi desať. Ležím ešte v spacáku zababušená kúsok od nich, ale opice sa nezdajú byť mojou prítomnosťou rušené. Ich cieľ je jediný: ulúpiť posledné kúsky ovocia, ktoré ostali po včerajšej večeri hosťom reštaurácie.

Pozorujem ako skáču z miesta na miesto a ako si sadajú na okraj dreveného oplotenia. Slnko začína vychádzať a osvetľuje romantickú krajinu najzaujímavejších vodopádov v Maroku: Cascades d´Ouzoud.

A rovnako ako život všade inde, i ten tunajší má pár zákonitostí. Jednou z nich je každé ráno sa opakujúca návšteva makakov. Každý deň tiež obchodníci a majitelia malých obchodíkov a reštaurácií vybalia svoj tovar von a čakajú na okolo prechádzajúcich turistov. A mala som šancu sa presvedčiť, že ich je tu skutočne mnoho. Vodopády Ouzoud sa nachádzajú v pohorí Stredného Atlasu a bývajú označované za najkrajšie a najväčšie vodopády v Maroku. Svoje meno dostali podľa olív, ktoré sa v oblasti pestujú.

Vodopády sú vysoké 110 metrov a ich vody vytvárajú rad tôní a jazierok

Môžete sa v nich aj vykúpať, prípadne si v mieste, kam vodopády dopadajú, zaplatiť výlet loďkou. Ta stojí iba pár dirhamov a je výborným osviežením. Okolo vodopádov potom vedie cesta pre peších, po ktorej môžete ísť a prehliadnuť si túto prírodnú zaujímavosť z rôznych strán. Vždy ale pamätajte na to, aby ste mali so sebou dostatok vody. Celé miesto má príjemnú a pohodovú atmosféru, a behom svojich prechádzok tu narazíte na mnoho druhov miestnych živočíchov.

Obchodíky a reštaurácie

Cestu k vodopádom lemuje plno hotelíkov a kaviarničiek, kde si môžete dať lahodný mätový čaj, tradičný cous-cous alebo trebárs tajin (pokrm pripravovaný v keramickom hrnci rovnakého mena). Keď sme takto prvý krát prišli my a schádzali cestu k miestu nášho kempovania, z nejedného obchodíka sa na nás ozývalo české „ahoj“, a to z úst Maročanov. Miestni sú priateľský a Čechov dobre poznajú, lebo tí patria medzi pravidelných návštevníkov tejto oblasti. „Jak se máš“?, pýta sa ma mladý chlapec a cerí na mňa biele zuby. Hneď tiež siaha do obchodíka a berie do rúk strieborné šperky so slovami, že sú skutočne vynikajúcej kvality.

S vďakou odmietam a pokračujem ďalej. Je veľmi príjemné, že vás tu nikto do ničoho nenúti. Tovar síce ponúkajú, niektoré kúsky tu majú veľmi pekné (a drahé), ale veľa predavačov len stojí pri svojich obchodíkoch a pozoruje novo prichádzajúcich turistov. Behom chvíľky sa nám pod nohami motajú psi, ktoré už po niekoľkých výpravách dôverne poznáme.

Každý, kto trávi dovolenku v Maroku, uznáva, že vodopády Ouzoud sú začiatkom toho „pravého“, exotického Maroka. Viac než arabské sú totiž berberské a noci tu môžete tráviť pitím čaju, pozorovaním ako sa mohutné vody rútia smerom dolu a počúvaním berberského bubnovania. A pokiaľ ešte zídete na plošinku, ktorá sa pri nich nachádza, behom pozorovania nočnej oblohy zažijete skutočnú romantiku.

Autor: Hana Dekojová, sprievodkyňa CK Mundo, ktorá organizuje zájazd do Maroka a iné exotické zájazdy