Tri týždne cestovania po Rumunsku - 3.časť

Naša dalšia cesta viedla na hrebeňovku PIATRA CRALUII. Tu hneď v úvode musím upozorniť na dve veľmi dôležité veci: 1. Kto máte strach z výšok, určite tam nelezte, nepomôže Vám tam ani boh! 2. Nie je tam jediný zdroj vody (hoci na mapách sú zakreslené, nedostanete sa k nim) a táto túra je minimálne celodenná tak na 15 hodín a je dosť náročná. Za jeden deň prejdete menej ako polovicu hrebeňa a môžete sa vrátiť ešte v ten deň späť do dediny. Skrátiť sa to nedá. Nie je tam iná cesta. Za dva možno tri dni prejdete celý hrebeň a do dediny sa vrátite autobusom.

Ubytovali sme sa v dedinke Zarnesti a u domácich sme si nechali auto. Ubytovanie bolo v celej krajine pekné, čisté a maximálne za 6 € na osobu. Všetko bez najmenšieho problému.

Predchádzajúca časť: Tri týždne cestovanie po Rumunsku - 2.časť

Panický strach

Skoro ráno sme vyrazili na hrebeňovku. Turistické značenie nám znova veľmi nepomohlo, ale tu ste veru nemali príliš kde zablúdiť. Ak máte radi hrebeňovky, v  PIATRA CRALUII  si určite prídete na svoje. Chodník je v skalách úzky sotva na jednu nohu no za to s výhľadom až na koniec sveta. Ak máte strach z výšok, tiež si prídete na svoje. Presne tak ako ja. Návšteva Piatra Craliui bola moja druhá najväčšia blbosť v živote. :D Nikdy pred tým som nezažila, čo znamená, keď Vás ovládne pravá nefalšovaná panika a Vy sa nedokážete pohnúť ani o krok späť ani vpred, len stojíte nad priepasťou a čakáte či neomdliete. Nepamätám si ako som sa z tejto šlamastiky dostala, ale viem, že po prvom kroku na pevnej zemi som sa zosypala ako domček z karát a asi pol hodinu plakala ako malé dieťa.

rumunsko

Hneď na druhý deň mi bolo jasné, že sem sa raz vrátim, ale v žiadnom prípade nepôjdem nepripravená a  vyčerpaná z predchádzajúcich dní. Už budem vedieť čo ma čaká, tak svoj strach prekonám a bodka. Napriek všetkému sme sa okolo pol noci vrátili na penzión a mohli sa poriadne do sýtosti vyspať.

Dva voľnejšie dni

Ráno sme pri odchode dostali defekt. O obrubník sme z boku roztrhli gumu tak, že to nešlo zlepiť. Nahodili sme rezervu a našli prvý servis v Brašove. Po anglicky sa nás spýtali, či sme niekde v Rumunsku videli Toyotu. Veru nevideli. Iba tú našu, na ktorej sme prišli. Ako by to nestačilo, pneumatiky sme mali v super extra špeciálnom rozmere z limitovanej edície. Ale Rumuni boli skvelí a telefonovali, posielali nás do ďalších a ďalších servisov až nakoniec niekto naše pneumatiky našiel na skládke. Zaplatili sme cca 20 € a mohli pokračovať v ceste. Ja som si aspoň oddýchla a veru ma vôbec nemrzelo, že sme takmer celý deň strávili behaním po servisoch.

Nasledujúci deň sme si dali pauzu a pozreli si nádherné múzeum PELES. Vo vnútri sa smelo fotiť len za poplatok, čo sme zistili až neskoro a tak Vám fotky ukázať neviem. Exponáty tam mali z celej Európy. Tak rozsiahlu zbierku historických zbraní som videla prvýkrát. Určite odporúčam návštevu zámku PELES aj pokiaľ nie ste veľkým fanúšikom múzeí. Vstup je organizovaný so sprievodcom a môžete si vybrať z niekoľkých jazykov. Slušné ubytovanie rovnako ako v celom Rumusku aj tu zoženiete do 5€ za noc.

rumunsko

Nasledujúca časť: Tri týždne cestovanie po Rumunsku - 4.časť