Thaipusam: Jeden z najdôležitejších sviatkov indického etnika v Malajzii

Jedna za druhou padajú husté čierne kučery na zem drevenej kôlne na úpätí jaskyne. Strihanie neprestane, kým nebude hlava ako koleno. Nasleduje očistný kúpeľ. Telo je dokonale pripravené. Rovnako myseľ.

Mesačná príprava

Keď mesiac spávaš na holej zemi, deň čo deň medituješ a odopieraš si chutné jedlo, mäso, maškrty a všetko, čo ťa baví, zmení ťa to. Fyzicky aj psychicky. Mladý muž sa zrieka čohokoľvek, čo by ho mohlo zviesť z cesty za čistotou tela i ducha. Bude ju potrebovať. Blíži sa Thaipusam... Tento hinduistický festival očistenia je jeden z najdôležitejších sviatkov Indov, ktorí žijú v Malajzii. Ide o kombináciu oslavy jedného z hinduistických bohov a jednoty dvoch hviezd. Nielen tu, ale aj v Singapure, na ostrove Maurícius a v Juhoafrickej republike ho slávia v desiatom mesiaci hinduistického kalendára. Podľa toho nášho ide o obdobie januára a februára. V kolíske hinduizmu, v Indii, je však vraj pre množstvo násilia zakázaný.

Všetky oči na sochu

Je deň pred festivalom. Socha uctievaného boha Subramaniama sa čoskoro premení na „vešiak s pokladmi“. Od hlavy po päty ju pútnici ozdobia zlatom, vzácnymi kameňmi a šperkmi. Takto pripravenú ju vyložia na voz a dôkladne pripevnia. Ťahajú ho byvoly. Voz je rovnako vyčačkaný ako socha. K zlatej a striebornej paráde však pribudnú kvety, vlajky a sošky ďalších bôžikov. Len čo sa slnko začne skrývať za obzor, vyráža sprievod z centra Kuala Lumpuru k jaskyniam Batu. Súčasťou očistenia od hriechov človeka nie je len jeho mesačná príprava. Patrí do nej aj náročná niekoľkokilometrová cesta do cieľa, na ktorej ho povzbudzujú blízki. Na jej konci čaká jaskyňa, kde sochu uložia. Nasledujúci deň za ňou putujú tisícky ďalších uctievačov. Dokáže sa ich tu zísť aj poldruha milióna.

Šialenci s hákmi

Očisťovanie od hriechov sa po dlhej ceste ešte nekončí. V závere kráča pútnik k soche. Na vyzdobenej drevenej či kovovej konštrukcii – kavadi – prináša v nádobe mlieko. Je jedným z darov. Tak ako kvety a ovocie. Mlieko vylieva k nohám sochy, čím hovorí: Vylievam ti svoje srdce, a tým sa očisťujem. Hoci je kavadi ťažké ako olovo a pútnici ho nesú mnoho hodín k jaskyniam, sú schopní popritom dokonca tancovať. Niektorí majú ihlicou prebodnutý jazyk či líca, iní si na telo napichli desiatky (!) kovových háčikov. Visia na nich kvety, ovocie alebo poháriky s mliekom. Najšialenejšie vyzerajú muži s oceľovými hákmi napichnutými na chrbte. Sú v tranze. Nakoniec, ako inak by dokázali ťahať náklad na dlhých povrazoch pripevnených o háky?

Odborníci, na pľac!

Pre pútnikov je dôležité, aby im kožu prepichli odborne. Uchránia sa tým od bolesti a zbytočného krvácania. Navyše, hinduizmus považuje telo človeka za chrám, a tak utrpenie tohto druhu neuznáva. Očistení pútnici sú premenení, akoby do nich nalial nadprirodzenú energiu. Teraz ju idú odovzdať najmä tým, ktorí ich podopierali na namáhavej ceste a zvlhčovali im suché pery. Najskôr prednesú náboženské formulky a nakoniec im na čelo popolom z kravského trusu nakreslia posvätné znamenia. Energia sa presúva aj na nich. V tranze tancujú a kričia. Po skončení rituálov im pomocníci pri soche boha vyberajú ihlice z tela von. Stopy po vpichu zasypávajú posvätným popolom. Okrem toho po vybratí ihlice z jazyka či z úst hlcú veriaci oheň a upadajú do bezvedomia. Vzduchom sa vznáša pach potu zmiešaného s vôňou aromatických tyčiniek a mlieka.

Zaujímavosti

- Thaipusam – jeden z najdôležitejších sviatkov indického etnika v Malajzii. Thai - v preklade desiaty mesiac tamilského kalendára. Pusam – hviezda. - Na festival pripravujú rodičia už aj deti. - Mladé ženy sa na tento sviatok oblečú do šalvárov – tradičného žltého odevu. Nesú na hlave nádobu s medom, so sirupom alebo s mliekom. Odvážnejšie si rovnako ako muži dajú jazyk či tvár prepichnúť ihlicou. - Niektorí majú jazyk a pery natrené červeným práškom. - Kožu prepichujú odborníci. Pútnici sa tým uchránia od bolesti a zbytočného krvácania.

Foto: Peter Gronemann