Štokholm počas leta ako na dlani

Neviete kam ísť na predĺžený víkend? Čo tak vyskúšať Štokholm? Krásna metropola na východe Švédska je ukrytá medzi tisíckami zálivov a mostíkov. Mesto na vode – aj taký prívlastok sme počas nášho pobytu dali tejto metropole. Nápad na predĺžený víkend je určite fajn, ak si v predstihu minimálne pár týždňov zabookujete letenku cez „nízkonákladovku“ na Arlandu. My sme leteli z Krakowa spoločnosťou Norwegian, ktorá letí skoro každý deň v super čase. Cena letenky nebola taká strašná a tam aj späť nás to vyšlo s batožinou 200 € na jedného. Letia tam aj priame linky z Prahy alebo Viedne. Treba iba kutrať po internete a nájsť pre seba tú vhodnú.

Turistický lístok a ubytovanie v Štokholme

Nemám žiadne výhrady, po pristaní na Arlande sme ihneď nastúpili na rýchlovlak Arlanda Express, ktorý nás zaviedol do centra mesta, kde sme si kúpili turistický cestovný lístok. Pomocou tohto lístka máte neobmedzenú možnosť prepravovať sa v MHD nielen po centre, ale aj do vzdialenejších miest. Jeho cena nie je astronomická a určite sa oplatí, je to iba 20 €. Lístok využijete úplne všade, či už v metre, na vlaky, alebo na autobusy. Ubytovanie je najlepšie zabezpečiť si vopred v nejakom apartmáne alebo penzióne, pretože cena hotelov je dosť vysoká. Trošku nižšie sú iba v okrajových častiach mesta, kde by ste to však mali ďaleko do centra. Ak chcete predsa len využiť hotely, môžete sa ubytovať v časti Rottebro alebo Uppsala, v blízkych mestečkách pár desiatok kilometrov od Štokholmu. Jedlá sú drahšie ako u nás na Slovensku, tak radím vyzbrojiť sa poriadnou desiatou, aby sa vám vaša spoznávačka nepredražila o pár stoviek eur.

stokholm

Určite však treba ochutnať tradičné švédske pochutiny ako rybky, zeleninové šaláty a tiež výborné koláče. Pozor, keď dostanete sladké maslo a slaný chlieb, nie je to chyba kuchára a nie je to ani pokazené, to je tu zvykom. Štokholm má príjemnú klímu, ale treba upozorniť na to, že počasie je dosť premenlivé. Keďže mesto je v obkolesení vody, treba rátať s tým, že aj v lete veľmi často prší. Nie nadarmo si všade Švédi so sebou nosia dáždniky, avšak ani to ich neodradí od toho, aby mali bosé nohy v žabkách. Pre našinca niečo nepochopiteľné. Netreba sa však obávať, počasie v lete dosahuje pokojne aj 30 stupňov. Ako rýchlo dážď príde, tak rýchlo aj odíde. Štokholm ponúka mnoho zaujímavostí a atraktívnych miest, ktoré môžete navštíviť. Okrem veľmi známych atraktivít akým je hlavné námestie Gamla Stan či Vasa muzeum, ktoré istotne netreba vynechať zo svojho zoznamu, na vás striehne mnoho iných krásnych miest, ktoré sa vám zapíšu do srdca a úplne ohúria. Inak Gamla Stan, keď sme už pri ňom, je najkrajší v noci, keď je nasvietený množstvom svetiel.

Historické pamiatky

Najviac sa nám páčili pamiatky ako napríklad Drottningholm, ktorý sme si zamilovali. Kráľovský palác v centre mesta je dokonca pre svoju jedinečnosť zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Drottningholm je úžasný aj kvôli svojmu jazierku vpredu, kde žijú labute a tiež pre svoje neopakovateľné klenoty vo vnútri. Chcete vidieť mesto z výšky? Tak sa neváhajte postaviť na rozhľadňu Kaknastornet, ktorá predstavuje vyhliadkovú vežu 155 metrov nad zemou, kde máte Štokholm ako na dlani. V meste je hádam milión múzeí, to nepreháňam. Oplatí sa vybrať do múzea Abby, Nordického múzea a tiež kuknúť Múzeum Švédskej histórie. Svojimi exponátmi vás ohúri a prvý pohľad. Takže kto je milovníkom múzeí a ich zbierok, hor sa na to, môže začať práve tu. Vaša dovolenka by sa nemala zaobísť bez návštevy najstaršieho múzea v prírode – Skansen, ktoré bolo založené Arthurom Hazeljusom na vrchu Skansen. Prezentuje tradičnú architektúru tejto krajiny a bolo založené v priebehu 19. storočia. Vstupné je drahšie ako do iných múzeí, ale ste tam iba raz za život. Oplatí sa ho vidieť. Takisto sa počas tripu oplatí navštíviť aj Djurgarden. Je domovom mnohých historických budov a monumentov, ktoré stoja za zmienku.

stokholm

Štokholm je zosieťovaný a poprepájaný mostíkmi, kde sa zaiste budete cítiť ako v Benátkach. Z jedného ostrova na druhý sa dostanete veľmi jednoducho. Štokholm je mesto na vode a rozkladá sa na viacerých ostrovčekoch, čomu sme uverili, až keď sme to sami zažili. V meste a jeho okolí je fascinujúca nedotknutá príroda a kde-tu na vás z lesíka vyskočí jazierko, na ktorom sa premávajú kačky alebo labute s pieskovým podložením. Aj také krásy má pre vás toto mesto prichystané.

Dá sa v Štokholme kúpať v mori?

Okrem spomínaných pamiatok na vás čakajú aj iné zaujímavosti. Verili by ste, že v Štokholme sú pláže a že sa tam dá počas leta kúpať? Je to pravda. Počas nášho tripu sme navštívili aj mestské pláže, tzv. urban beaches. S plážami sme boli spokojní a milo prekvapení. Nachádzali sa v parčíku mimo ľudí, ale aj preplnené s davmi domácich a turistov, ktorých neodradí ani studená voda. Na najkrajšie pláže, na ktorých sme aj piknikovali, sa dostanete aj pomocou kombinácie MHD. Nie je to žiadny väčší problém alebo jednoducho sa spýtate v TIK-U v centre mesta. Naše pláže, ktoré sme videli boli Smedsusbadet, Langholmsbadet a Brunsvickbadet. Väčšinou sú kamenisté a porastené zelenou trávou, ale to neprekáža, pre váš oddych na deke ako stvorené. Unavení po celom dni chodenia po pamiatkach sme využili aj možnosť strávenia pár hodín pri mori a stálo to za to.

stokholm

Úchvatný pocit z čistej krajiny mi trošku narúšali Aziati, ktorých je tam neúrekom. Inak domáci Švédi sú celkom milý, po anglicky hovoriaci národ, ktorý je veľmi priateľský.

Je samozrejmé, že pamiatok a krásnych miest je v Štokholme ešte viac. Cieľom článku však bolo, aby sme vás motivovali k ceste na sever počas leta.