Paiva Walkways – pešia túra v očarujúcej divokej prírode

Do zoznamu miest, ktoré sa oplatí vidieť aj zažiť, stojí za zváženie pridať pred niekoľko rokmi vybudované Paiva Walkways v geoparku Arouca. Takmer 9-kilometrovú drevenú promenádu na severe Portugalska. Ide o nenáročné turistické dobrodružstvo vhodné aj pre rodinky s deťmi, s miernym nádychom "bezpečného" adrenalínu. 

Nachádza sa v prostredí čarokrásnej nedotknutej prírody, táto oblasť navyše patrí k chráneným. Navštíviť toto pozoruhodné miesto možno kedykoľvek, s výnimkou niekoľkých dní v roku. Zhruba dva a polhodinová prechádzka je pre milovníkov aktívneho oddychu pastvou pre oči a balzamom pre dušu – popri promenáde je nádherný výhľad na rozmanitú okolitú prírodu, skaliská a tiež výhľad na rieku Paiva. Nielenže tu možno vidieť geologické skvosty, pestrú vegetáciu, ale taktiež rôzne typy ohrozených druhov – či už rastlinného alebo živočíšneho sveta.

Paiva Walkways

Promenáda Paiva Walkways sa nachádza na ľavom brehu rieky Paiva a v celej svojej dĺžke a kráse sa rozprestiera v rozmedzí riečnych brehov Areinho a Espiunca – začať túru je možné z týchto dvoch styčných bodov. Pokiaľ sa však necítite fyzicky až takí zdatní, alebo preferujete menej náročnú prechádzku, odporúča sa začať cestu z Areinho, ktorá vedie dolu popri rieke Paiva. Prechádzať drevenú „cestu“ môžu jej návštevníci ľahším a rovnejším terénom, visutým mostom nad Paivou, ktorý môže byť pre menej odvážnych výzvou, no taktiež „cikcakatým“ schodiskom, ktoré zasa môže dať tým so slabšou kondíciou trošičku zabrať. Netreba sa však dať odradiť náročnejšími podmienkami či prípadnou únavou, odmenou na záver bude minimálne pozitívny pocit z podaného výkonu. Navyše, ak by horúce slnečné lúče peších príliš vyčerpávali, osviežiť sa môžu v čírej a príjemne chladivej vode Paivy, alebo si môžu len tak posedieť na niektorom z jej brehov, kochať sa okolitou zeleňou a relaxovať počúvaním zvukov prírody.

paiva walkways

Na oboch koncoch takmer 9-kilometrového dreveného vybudovaného chodníka Paiva Walkways sú vybudované kaviarničky s občerstvením, čo na záver dlhej prechádzky určite padne vhod každému smädnému alebo hladnému turistovi. Kto má záujem o komentovaný sprievod, je tu dokonca možnosť využitia aj takýchto služieb.

Adrenalínové zážitky

Okrem túry po drevenej promenáde Paiva Walkways stojí za to navštíviť aj ostatné časti hornatého geoparku Arouca, v ktorom sa nachádza obrovské množstvo úchvatných a nádherných miest na objavovanie. Úzke údolia, strmé svahy, rieky, prírodné parky, bujná vegetácia, množstvo lesných cestičiek a mnoho ďalšieho tvorí súčasť tohto jedinečného geoparku, ktorý si s radosťou prejde každý nadšenec turistiky. Milovníci adrenalínu v prírode určite ocenia rôzne športové aktivity, ktoré tu možno vyskúšať – rafting, kajaking, kaňoning, horolezectvo či horskú cyklistiku. Pokiaľ nebudete zrovna niekde v prírode, súčasťou geoparku sú aj mnohé historické pamätihodnosti, múzeá či tradičné malebné dedinky, ktoré tu takisto môžete navštíviť. Možnosti sú naozaj bohaté!

paiva walkways

Pokiaľ sa ocitnete v Portugalsku v blízkosti Paiva Walkways, rozhodne si nedajte ujsť tento zážitok a vyhraďte si naň čas. Na prehľadnej stránke passadicosdopaiva.pt nájdete potrebné základné informácie a mnoho užitočných rád typu, čo vhodné si napríklad obliecť a obuť, čoho sa vyvarovať, kde sú možnosti zastaviť sa či spraviť si piknik a podobne.

Foto: passadicosdopaiva.pt