Oslo trošku inak, zopár praktických info pre cestovateľov

Cestovanie znamená vášeň a istým spôsobom aj závislosť. Nórsko je pre mňa najkrajším štátom Škandinávie a Oslo patrí k jeho klenotom. Neopakovateľný vidiek, vysoká životná úroveň obyvateľov, všade čisto, luxusné jachty v  prístave, nedotknutá príroda, hory, soby a  mnoho iného – aj také je toto multikultúrne mesto.
Najlepším spôsobom, ako sa dopraviť do Osla, okrem celého dňa stráveného v  autobuse, je možnosť cestovať lietadlom. Odporúčam vybrať si nízkonákladovku, napríklad Norwegian, ideálne z  Krakowa, s ktorou som letela ja, a  iba za 70 € aj s  batožinou. Z  Krakowa  sa na letisko Gardemoen dostanete za necelé dve hodinky. Toto letisko má ideálne spojenie s  centrom mesta pomocou vlaku Flytoget, ktorý premáva z  letiska do centra každých 20 minút. Najvýhodnejšie je kúpiť si týždenný alebo mesačný turistický cestovný lístok ihneď po príchode do Centralstasjon – centrálnej stanice, podľa toho, ako dlho tam plánujete ostať. Pomocou tohto lístka môžete bez problémov chodiť po meste a  využívať MHD bez obmedzení, či už ide o  metro, vlaky, električky a  dokonca aj lode. Lístok nestojí veľa, v  prepočte do 25 €.
Ideálne je zarezervovať si nejaký apartmán na prespávanie, pokiaľ možno čo najbližšie k  centru. Samozrejme, hotely sú predražené, pretože Oslo je jedným z  najdrahších miest na svete. Keď už sme pri peniazoch, neoplatí sa ani stravovať v  reštauráciách v  jeho centre. Ušetríte tak, že si buď budete variť sami v  spomínaných apartmánoch, alebo sa pôjdete najesť do bočných uličiek mimo centra, dáte si napríklad pizzu, kebab či gyros. V  Osle je jedlo veľmi drahé, obed na hlavnej ulici Karl Johans Gata vyjde pre dvoch dokonca aj 100 €. Ak aj myslíte ekonomicky, je pravda, že   musíte ochutnať tradičné sobie mäsko so zeleninou či rybaciu pochutinu. Tej asi neodoláte. Neodolali sme ani my.

Oslo je mesto s  tvárou a  úžasnou atmosférou

Zaľúbite sa na prvý pohľad. Treba ho istotne zažiť. Má aj príjemnú klímu. Tým, že Nórsko otepľuje golfský prúd, Oslo má prekvapivo vynikajúce podnebie. Mala som trošku strach z  počasia, keď som sa rozhodovala, kam na dovolenku, ale Oslo ma prekvapilo. Počas júna tam bolo neuveriteľných 32 stupňov a  bez dažďa a  vetra. Zimy sú síce studené a  mrazivé, ale nie je tam veterno a  dokonca počas leta sa dá v  Osle úplne v  pohode vykúpať a  nachytať nejaký bronz. V  Osle je mnoho pláží a  príjemných zákutí pri mori, kde sa cítite trebárs ako na Istrii. Pláže v  Osle by som prirovnala k  plážam v  Slovinsku alebo na Istrii. V  tomto meste sa snúbi pobytová dovolenka pri mori, ak chcete leňošiť na slnku, s kvalitnou „poznávačkou“. Počas leta sa však v  mori dokážu okúpať skôr otužilci alebo domáci, ktorí neváhajú dokonca aj svoje deti kúpať vo veľmi studenom mori. Pláží je tam však na výber veľa. Dovezie vás na ne miestny autobus, prejdete menším parkom a  zrazu sa ocitnete na krásnej pláži, ktorá síce nie je extrémne veľká, ale môžete tam rozložiť deku a  piknikovať. Pláž je kamenisto-piesočnatá ako väčšina v  hlavnom meste. Reč je o  plážach na polostrove Huk, Paradisbukta. Ďalšia pláž, ku ktorej vás MHD dopraví veľmi blízko, je minipláž na Fornebu. Nazbierate tam aj kopu mušlí do zbierky. Je tam božský pokoj, niekoľko mól do mora so sedením, miestni iba kde-tu, niektorí opekajú mäso na ohníku, a  je tam aj veľký park s  lavičkami. Nachádza sa v  zázemí priemyselnej zóny, avšak vôbec to nie je poznať, lebo je tam čistý vzduch a  žiadny hluk.

Pozerať sa na Oslo zhora je parádny zážitok

V  hlavnom meste môžete obdivovať nielen pláže, ale aj veľa pamätihodností a  kultúrnych pamiatok. Sú miesta, ktoré jednoducho nemôžete zo svojho itinerára vynechať. Samozrejmosťou pri návšteve Osla je radnica Akker Brygge pri mori a  nábrežie nazývané aj nórske Benátky. Je to veľmi bohatá štvrť tesne pri mori, popretkávaná bohatými reštauráciami, s  množstvom mostov, fontán, kotviacimi drahými loďami, proste pastva pre oči. Nemožno tiež vynechať typickú pevnosť Akerhus, ktorá sa týči nad prístavom pri radnici.
Z  nej je čarovný výhľad na celé mesto a  okolie. Tesne pri nej sa nachádza aj Munchovo múzeum a  Nobelovo centrum, na ktoré sú všetci v  Osle veľmi pyšní. V  centre meste neďaleko radnice je aj známa kráska na mori, Opera house, ktorá je architektonickým skvostom a  veľmi silno sa chce priblížiť tej v  Sydney.
Zoberte si ruksak, posaďte sa na jej najvyšší schodík a  pozorujte lode plaviace sa do prístavu za zvuku hry na heligónku miestneho hudobníka. Aj tak sa dá v  Osle oddychovať. Z  Opery je fascinujúci výhľad a  naozaj stojí za pozretie. Chcete sa vzdialiť z  ruchu veľkomesta? Neváhajte a  vyvezte sa metrom číslo 1 na známy vrch Holmenkollen, kde sú pomaly každý mesiac skoky na lyžiach. Odfoťte sa s  kávičkou v  ruke pri veľkom medveďovi priamo v  areáli skokanského mostíka. Pozerať sa na Oslo zhora je parádny zážitok. Najväčšou atrakciou Osla je asi Frammuseet a  Kontiki na polostrove Bygdoy. Je tam veľa múzeí a  ukrývajú v  sebe staré vikingské drevené lode. Vedľa múzea v  príjemnom prostredí sa nachádzajú aj námorníci vo svojich životných veľkostiach, s ktorými sa môžete odfotiť. 
Chcete vidieť ešte viac prírody ? Nóri sa môžu popýšiť aj množstvom jazier,  hneď blízko centra Osla sa jedno očarujúce nachádza, ktoré pripomína naše jazerá v  Tatrách – takým je napríklad jazero Songsvann, kam sa pohodlne môžete vyviezť tiež metrom číslo 6 a  vystúpite na poslednej zastávke. Oddychujte, piknikujte, prechádzajte sa... V  Osle nebola vec či pamiatka, ktorá by sa mi nepáčila. Tu sa oplatí pozrieť aj známe Viegelandovo múzeum plné sôch, ktoré odrážajú emócie človeka, nájdete tu množstvo fontán a  veľkou výhodou je vstup, ktorý nie je spoplatnený. Nachádza sa v  centre mesta a  je dostupné električkami. 
 
Okrem predražených cien a  niektorých rumunských Rómov, ktorí väčšinou žobrali peniaze pred Operou alebo Kráľovským palácom, dopadlo všetko nad očakávania a  naozaj sa toto úžasné mesto plné krásnych zákutí oplatí pozrieť si zblízka. Ak sa v  Osle zaveziete hocikam pomocou lode alebo MHD, budete veľmi milo prekvapení, pretože každý roh mesta je čarovný a  má príjemnú atmosféru. Okrem centra mesta nás zaujali aj ostatné blízke ostrovčeky, ktoré sme navštívili loďkou. Zaváňajú typickou nórskou kultúrou. Neváhajte sa na ne vybrať, sú tiež dostupné MHD dopravou, kam sa dopravíte za necelých 20 minút. Ide najmä o  ostrovy Howedoya, Malwoya, Ulwoya a Langvoya. Sú málo obývané a  ponúkajú neskutočný božský pokoj a  ticho.
Oslo je zážitok na celý život.