Nórskych TOP 5 pre turistov

Nórsko ponúka nespočet turistických trás. Je ich toľko až sa budete cítiť ako objavitelia. Zopár ich je však „povinných“. Tie najznámejšie majú sezónu od júna do septembra a zväčša sú to príjemne prechádzky aj pre rodiny. 

Preikestolen (Pulpit rock), Lysefjord

Takmer kolmo z fjordu tiahnuca sa skala až do výšky 604 metrov je najikonickejšou turistickou destináciou celého Nórska. Najväčším lákadlom je istotne neuveriteľný výhľad na Lysefjorden. O nič menším lákadlom je aj fakt, že na prírodnú vyhliadkovú plošinu o rozmeroch 25 x 25 metrov trvá výstup len dve hodiny. Vzdialenosť z parkoviska je tesne pod štyri kilometre, no je veľmi pravdepodobne, že vám výstup potrvá dlhšie. Okolitá príroda, prechody po drevených chodníčkoch cez mix jazierok a močarísk a vôbec jedinečné prostredie vás budú nútiť kochať sa krásou každým krokom. Začiatok výstupu je približne desať minút od chaty Preikestolen Fjellsute.

Besseggen hike, Jotunheimen

Viac ako 30 tisíc návštevníkov ročne. Taká je bilancia turistickej trasy Besseggen pri jazerách Bessvatnet a Gjende. Väčšina návštevníkov sa loďou preplaví po druhom spomínanom jazere a trek absolvujú ako spiatočnú cestu do východiskového bodu. Dôvod je jednoduchý, tento smer je prevažne zostupový. Celá trasa trvá podľa kondície do sedem hodín a najťažším úsekom je nástupná hodinka, počas ktorej vyjdete na chatu Memurubu. Niektoré časti hrebeňa sú veľmi úzke a pri strete s odvážnym protiidúcim sa musíte pohybovo skoordinovať, aby ste sa vôbec obišli. Najvyšším bodom treku je Veslefjell Mountain s nadmorskou výškou 1 743 metrov. 

Gaustatoppen, Telemark 

Hora z ktorej vidíte šestinu Nórska. Gaustatoppen má nadmorskú výšku 1 883 metrov a výstup na vrchol zvládnu aj aktívnejšie deti. Nástupné miesto na trek je na bezplatnom parkovisku pri Stavsro, na ceste medzi Rjukan a Tuddal. Turistický chodník vedie po väčších či menších kameňoch, teda terén, ktorý je milovníkom Tatier dobre známy. Celá trasa má dĺžku 4,3 kilometra a mala by trvať okolo dvoch hodín. Záleží od kondície. Na samotnom vrchole sa môžete občerstviť v Gaustatoppen Tourist Cabine. Ak by ste chceli naozaj nasať atmosféru tejto viac ako storočnej kamennej stavby môžete aj prespať. Treba však lôžko rezervovať vopred. 

Galdhøpiggen, Jotunheimen 

Lovci najvyšších vrcholov by práve pri Galdhøpigge mali spozornieť. Ide totiž o najvyššiu horu v Nórsku, tiež v Škandinávií a severnej Európe. Nejde však o žiadneho obra, má totiž výšku 2 469 metrov. Ak sa vám zdá, že najvyššou horou Nórska je iný kopec, zdá sa vám dobre, no obišli vás aktuálne informácie. Pôvodne  titul toho najvyššieho držal Glittertind s výškou 2 465, no nakoľko vrchol tejto hory tvoril topiaci sa ľadovec už je na stupienku s označením číslo dva. Výstup na aktuálnu najvyššiu horu Nórska trvá za pekného počasia štyri hodinky a aj keď ide naozaj o nenáročnú turistiku, budete potrebovať vodcu. Počas výstupu musíte zdolať ľadovec Styggebreen.

Slogen, Fjord Norway

Najkrajšia hora v Sunnmøre Alpách. Aj takto prezývajú Slogen. Impozantná trojuholníková hora sa týči priamo od hladiny Hjørundfjordu do výšky 1 564 metrov. Prvýkrát ju pokoril roku 1870 horolezec Jon Klokk. Už od jeho výstupu sa traduje, že výhľad patrí rozhodne medzi tie najimpozantnejšie v Nórsku. Trás na vrchol je viacero, tá z mestečka Urke trvá približne päť hodín, počas ktorých prekonáte osem kilometrov. Ak si chcete dopriať vysokohorskej romantiky, môžete stráviť noc na chate Patchellhytta a výstup absolvovať za približne tri hodinky napríklad zavčasu ráno na východ slnka. Cestou na vrchol narazíte na snehové polia, ktoré zdoláte jedine s cepínom a mačkami, no počas letnej sezóny sa dujú obísť.

zdroj: visitnorway.com