Island: Miesto, kde si chcete každý výhľad navždy zapamätať

Splnil sa mi môj druhý veľký sen... Po návšteve Estónska je Island splnenie sna s veľkým S. Naplnil moje očakávania do bodky a ničím nesklamal. Aj keď som celú cestu opakoval, že som teda naozaj čakal "zelenšiu" krajinu, pretože som na základe fotiek mal inú predstavu o Islande - preto treba Island vidieť na vlastné oči (fotky asi boli retušované).

Samozrejme, prvé čo napíšem je, že každému odporúčam vidieť Island aspoň raz v živote. A nie len takzvaný "Zlatý trojuholník". To je naozaj mizivá časť z toho, čo som videl za 8 dní ja. Z tejto krajiny treba vidieť čo najviac. Každý vodopád, národný park, lávové pole či gejzír sú výnimočné. Na Islande som mal naozaj pocit, že sa na mňa usmieva celý svet . Stretol som turistov naozaj z celého sveta: či už z Austrálie, Nového Zélandu, USA, Poľska alebo Zambie. Prekvapilo ma, že po Poliakoch sú druhou najpočetnejšou skupinou prisťahovalcov Filipínci.

Bolo zaujímavé použiť na prelome mája a júna zimné oblečenie aj vzhľadom na to, že som mal echo, že na Slovensku je teplo. Na 99% sme mali naozaj krásne slnečné počasie (poznámka: vymodlené). Ale ten vietor! Som šťastný, že ma niekam s mojou váhou "muchy" neodvialo.

V mestách, ktoré sme navštívili, ľudia väčšinou počas státia na semafóre čakali, že či vôbec prejde auto – tým chcem vyjadriť menší počet ľudí v mestách. Islanďania sú hrdí na to, že nemajú ani kilometer diaľnic a vedia s tým žiť. Tak o čo sa my na Slovensku snažíme? Nevadilo mi ani "Islandské NON STOP SVETLO. Ako spieva Michal David: "Já chci žít non stop!"  Aspoň Islanďania toho viac stihnú, no nie?

Odporúčam vidieť:

* Hlavné mesto severu Akureyri – Reykjavik – najsevernejšie ležiace hlavné mesto na svete. Nachádza sa kúsok od severného polárneho kruhu.

* Modrú Lagún – nezabudnuteľný zážitok a kúpanie sa v termálnych prameňoch.

* Jazerá Logurinna a Myvátn

* Európsky ľadovcový vodopád Dettifoss, božský vodopád Godafoss, ,,zlatý vodopád“ Gullfoss, Skalholt, vodopády Seljalandsfoss, ktoré ukrývajú poklad a vodopády Skogafoss s nádhernou scenériou.

* Útesy Dyrholaey a pláže s čiernym pieskom.

* Eldhraun, najrozsiahlejšie lávové pole, ktoré tieklo na povrchu Zeme od dôb našej histórie.

* Skeidarársandur – piesočnatá oblasť, až ku Skaftafell (národný park).

* Jokulsárlón – ľadovcová lagúna

* Jedinečné útesy v Ásbyrgi

* Najsevernejší bod ostrova – mestečko Húsavík

* Oblasť Namafjall, kde sa nachádza vriace bahno a bahenné sopky.

* Geotermálna oblasť Krisuvik

* Oblasti Gejzírov – Geysir – starý otec všetkých gejzírov (už málo činný), Strokkur – (syn), ktorý každých 10 minút chrlí prúd horkej vody až do výšky 25 m.

* Oblasť Hofn