Island: Krajina ohňa a ľadu

Zem dokonale izolovaná od vonkajšieho sveta, kde nespútaná príroda naďalej oplýva večnou slobodou. Krajina ohňa a ľadu jedinečná vo svojej nesmiernej rôznorodosti. Živly tu vládnu sťa mocná čarodejka. Fascinujúca a inšpiratívna krása ako z iného sveta. Aj ten najkvetnatejší opis však iba sťažka priblíži, čo toto miesto skutočne ponúka.

Živá krása je natoľko fotogenická, až je prakticky nemožné urobiť zlý záber. Neskutočné obrazy plné odtieňov i kontrastov, akoby práve namaľované na plátne pred našimi zrakmi. Poznávanie nespútaného prostredia, akého sa ľudská duša nikdy nepreje práve začína. Vitajte na Islande!

Akoby som pristála na povrchu Mesiaca

Len 4 hodiny letecky vzdialený štát, pri ktorého návšteve má nejeden pocit, že práve pristál na povrchu Mesiaca. Akoby sme sa zrazu ocitli na konci sveta. Rozľahlé, naoko nehostinné priestranstvá dýchajúce prázdnotou, kde tvrdé, do hĺbky zamrznuté permafrosty s minimálnym rastlinným porastom svedčia o neľútostných podmienkach, aké tu panujú. Preto neprekvapí, že tu v 60. rokoch prebiehal lunárny tréning posádky kozmonautov amerického Apolla. A nielen to! „Kučeravý ostrov“, akým ho robí až 24 fjordov na ploche 103 000 km², čo je dvojnásobok rozlohy Slovenska, sa doslova vynoril z hlbín oceánu, aby sa tam o necelých 700 000 rokov opäť vrátil. Nebudeme preto ďaleko od pravdy ak povieme, že sa tu dá doslova prechádzať aj po morskom dne. Za samotný zrod Islandu možno vďačiť mohutným erupciám vulkánov, ktoré sa v takmer pravidelných desať ročných intervaloch ozývajú dodnes. Tá posledná, neskrotná Eyafjallajökull, v roku 2010 doslova ochromila dianie v celom svete. Matka Zem opäť raz deklarovala svoju nevídanú moc.

Vodopád Seljalandsfossom

Na tomto svojráznom kúsku, akým Island je, možno postupne objaviť azda všetko, čo kto kedy v prírode túžil nájsť. Bublajúce bahná a vývrevy horúce aj 100 °C obkolesené farebnými, zapáchajúcimi fumarolami v juhozápadnej časti polostrova Reykjanes. Krištáľovo modré vodopády Hraunfossar vytekajúce priamo spod lávového koberca, jeden z prírodných divov Islandu, ktorý doslova ohúri. Azda preto je ostrov známy ako miesto, kde sa rodia vodopády. Že je tomu skutočne tak, presvedčí aj Skógafoss, jeden z najvyšších a najkrajších, spolu s dunivým Seljalandsfossom, ktorý pri prechode poza jeho mohutný vodný závoj neváha „pokrstiť“ každého dobrodruha. O pár kilometrov už svojou silou a majestátnosťou necháva každého v nemom úžase do výšky striekajúci gejzír Strokkur, nachádzajúci sa neďaleko jedného z piatich národných parkov krajiny Ţhingvellir. Unikátnou polohou na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky sa právom radí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Sivozelené machové porasty, ktoré dodávajú mäkkosť inak tvrdej zemi, priam lákajú k dotyku. Čierne sopečné púšte a skamenelé útvary pripomínajúce mýtické postavy trollov, či všadeprítomných elfov, sú vernými spoločníkmi pri putovaní krajinou. Plazivé morény ľadovca Mýrdalsjökull, z ktorých sála strach až mrazí, prebíja pohľad na pestrofarebné dúhy zrodené zo slnečných lúčov a kvapiek zlatého vodopádu Godafoss. Rozprávkové scenérie, v akých sa oči ani nachvíľu nenudia.

Island je veru dramatická krajina

kde mýty a báje ožívajú na počkanie. Stačí len otvoriť myseľ a srdce a sama nám dovolí plnými dúškami vnímať jej tajomstvá. Severská atmosféra na okraji polárneho kruhu očarí každého a dostane sa pod kožu aj tým najostrielanejším cestovateľom v priebehu sekundy. Obrazy ktoré neodfúkne ani drsný vietor odhaľujúci dušu národa. Ráznosť akou disponujú títo hrdí potomkovia bájnych Vikingov, sú však len rúškom dobrého a láskavého srdca skrytého v ich vnútri. Presne tak ako to opisuje Snorri Sturlurson, islandský Komenský, vo svojej najznámejšej ságe o obávanom náčelníkovi Egillovi. Prastarým nórskym jazykom zaznamenáva večne živé legendy i dokonalú adaptáciu ľudskej povahy v krutých klimatických podmienkach. Neveľký národ o počte 330 000, z čoho takmer 2/3 žije v najsevernejšom hlavnom meste sveta Reykjavík, síce nedisponuje žiadnou armádou, no svoju krajinu si dokáže chrániť tým najužitočnejším spôsobom. Rešpekt a úcta k prírode vytvárajú obdivuhodnú symbiózu umožňujúcu citlivo využívať potenciál, aký táto zem ponúka. Napríklad v podobe geotermálnej energie na vykurovanie príbytkov i vyhrievanie skleníkov.

Domáci sú na svoj domov právom pyšní

A je pre nich obrovskou inšpiráciou. V spojení s intelektom tohto vzdelaného národa, ktorý disponuje 100% gramotnosťou a každý piaty tu vyštuduje vysokú školu, vznikajú pozoruhodné literárne diela. Neprekvapí, že po zrušení dane na knihy, ich tu od roku 1990 vychádza najviac na obyvateľa. Zárukou kvality je napríklad Halldór Laxness, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Rovnako hudba tvorí neodmysliteľnú súčasť životného štýlu Severanov. Krehká melodickosť azda najlepšie vyjadruje neviditeľný svet ukrytý v srdciach tohto priateľského ľudu.

Ich veselú povahu vystihujú tiež pestrofarebné domčeky ako z kresleného filmu. Stavby charakterizované priamymi líniami a strohosťou, sú v mnohom inšpirované práve prírodou. Tak je tomu aj v prípade najvyššej budovy krajiny a futuristickej dominanty „Dymovej zátoky“ kostola Halgrímkirskja. Monument dvíhajúci sa zo zeme ako 5 hranná čadičová hornina sopečného pôvodu ponúka zo svojej veže nekonečné panoramatické výhľady. Nejde však o jedinú stavbu, ktorá berie dych. Harpa, sídlo filharmónie, kolaudovaná roku 2011, je akousi sklenenou fatamorgánou vynárajúcou sa z vôd Atlantického oceánu. Dokonalá hra ostrých svetelných lúčov, čo prenikajú naprieč početnými „bazaltovými“ stĺpmi, umocňuje vznešenosť daného miesta.

Drsný pôvab Islandu, ktorý sa odhaľuje vo svojej pustej a rozľahlej nádhere, prebúdza v mnohých pokoru. Nenútene priťahuje pozornosť i sympatie a útočí na zmysly zo všetkých strán azda tým najrafinovanejším spôsobom. Pocitmi šťastia a vďačnosti zanecháva nezmazateľnú stopu. Kto raz navštívi túto zem, nenájde cesty späť. Island je totiž láskou na celý život, ku ktorej sa budete neustále vracať aspoň v spomienkach.

Autorka článku Martina Trginová bude súčasťou trojtýždňového putovného cestovateľského festivalu Cestou necestou, ktorý zavíta do 15 miest Slovenska. Martina sa predstaví na festivaloch: 16.3.2015 v Kremnici, 18.3.2015 v Banskej Bystrici, 24.3.2015 v Ružomberku, 25.3.2015 v Žiline a 26.3.2015 v Martine. Viac o festivale a Martininých prezentáciách na www.cestounecestou.sk