Atlantic road v Nórsku: Severská cesta snov

Sedieť v aute desiatky až stovky kilometrov je únavné a často poriadne nezáživné. Existujú však cesty, kvôli ktorým sa premôžete. Atlantic road v Nórsku je jednou z nich.

Minimálne desať vychytených automobilových značiek na nej už nakrúcalo reklamy. Je vysnívanou destináciou milovníkov mototuristiky a je tak populárna, že ju Nóri povýšili na národnú pamiatku. Atlantic road bola pôvodne zamýšľaná ako železnica. Ak by sa realizovala, svetové rebríčky najkrajších a najzaujímavejších ciest by boli o poznanie chudobnejšie.

Proti prírode

Celý príbeh sa začína plánom železničného úseku, ktorý mal byť súčasťou štátnej nórskej železnice. Tú západonórsky kraj Møre og Romsdal nevyhnutne potreboval na pripojenie ostrova Averøya k pevnine. Celoštátny projekt sa napokon nerealizoval a tak lokálni politici museli začať hľadať iné riešenie. Tým bol projekt obecnej cesty. Trvalo tri roky kým sa našiel systém financovania. Štvrtina sa platila ako dlh mýtom, štvrtina financií pochádza z prostriedkov na vytváranie pracovných miest a polovica je z grantov na rozvoj štátnych ciest.

Úvodné patálie boli však len akousi prípravou na to, čo celý projekt ešte len čaká. Realizácia trvala takmer šesť rokov, od augusta 1983 do júla 1989, a stála stodvadsaťdva miliónov nórskych korún, približne 14,8 miliónov eur. Dôvodom poriadne vysokej sumy a dĺžky času výstavby bolo neuveriteľných až dvanásť hurikánov, ktoré privádzali staviteľov do zúfalstva.

Úspech za úspechom

Trápenie sa však vyplatilo. Cesta sa stala tak populárnou, že už desať rokov po dokončení výstavby sa zrušilo mýto. Ďalších desať rokov neskôr, 2009, bola Atlantic road deviatou najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v krajine a zároveň bola vyhlásená za kultúrne dedičstvo.

Medzi tým stihla získať roku 2005 titul Nórska stavba storočia a roku 2006 ju anglický The Guardian zaradil medzi top destinácie pre mototuristov na svete. Aj veľký úspech sa pričinil o to, že v decembri 2009 bol dobudovaný podmorský tunel medzi Averøya a Kristiansund. Vytvoril sa tak zaujímavý približne stopäťdesiat kilometrov dlhý okruh po regióne medzi mestami Molde a spomínaným Kristiansundom.

Pozor na čísla

Svetovo vyhlásenú cestu nájdete pod označením 64. V prípade plánovania mototuristického dobrodružstva si však dajte pozor na malú zákernosť. Turisticky vyhľadávaná je len časť šesťdesiat štvorky a to medzi už spomínanými mestami Molde a Kristiansund. Ide  vonkajší prímorský okruh. Za nezaujímavú sa rozhodne nedá označiť ani zbytok cesty, no času na rozdávanie má zrejme málo kto.

Naj osem kilometrov

Vrcholným zážitkom je úsek dlhý viac ako osem kilometrov medzi medzi obcou Averøy a mestečkom Eide na pevnine, ktorý je postavený priamo nad Nórskym morom. Tento úsek bolo možné vybudovať vďaka ostrovom a ostrovčekom, ktoré sú pre Nórsko typické. Niektoré ostrovčeky sú až tak malé, že sú neobývateľné a doslova slúžia len ako prírodné piliere. Počas celej jazdy máte otvorený výhľad na more, ktorý sa síce naskytuje aj počas jazdy po pobreží, avšak z tohto úseku Atlantic road je zážitok absolútne odlišný.

Máte pocit akoby ste autom išli priamo po mori. Cesta je mnohými označovaná aj ako húsenková automobilová dráha a to aj vďaka ôsmim mostom, ktoré majú tvary a uhly zákrut na hranici realizovateľnosti. Trasu dotvárajú štyri odpočívadla s panoramatickým výhľadom.

So šťastím

Užiť si jazdu za krásneho slnečného počasia je jedinečný zážitok, ktorý sa však naskytne len vyvoleným alebo poriadne vytrvalým. Vyhnúť sa upršanému počasiu s poriadne silným vetrom je doslova umenie. Mnohí cestovatelia však tvrdia, že jazda počas silnej búrky je niečo čo sa inde len tak nezažije. Síce poriadne riskujete, no vlny narážajúce do mostov či ostrovov dokážu riadne zdvihnúť adrenalín.

Ak máte šťastie na počasie budete každých pár metrov hľadať miesto na zaparkovanie a vychutnávať si nezabudnuteľné výhľady. A ak vám šťastena nadelila dvakrát môže sa vám pošťastiť sledovať veľryby.

Nenechajte si ujsť

  • - Či už v Kristiansunde končíte alebo začínate určite si nenechajte ujsť reštauráciu Sans. Je to sieť reštaurácií s najlepšími raňajkami v Nórsku.
  • - Jednou z najzaujímavejších dediniek na Atlantic road je Håholmen. Spoznáte tu typický život starých nórskych rybárov. Mimochodom nenechajte si ujsť plavbu vikingskou loďou.
  • - Parkovisko Farstad je povinná zastávka pre milovníkov prechádzok v prírode. Nenáročný turistický chodníček vás zavedie na vrchol kopca, z ktorého bude hodiny obdivovať okolitú prírodu. Nezabudnite si však občerstvenie. Bufety tu nenájdete.
  • - Rybári rozhodne nesmú doma zabudnúť prúty. Na Atlantic road je viacero miest, kde môžete odparkovať auto zachytať si. Na rybolov nepotrebujete povolenie. Z krajiny však nesmiete vyviesť viac ako desať kilogramov rýb.

Foto: Dalia Gecevičiūtė, Ximonic, Simo Räsänen