Jeseníky v zime - super lyžovačka, termálne kúpele a pozoruhodná história

Až donedávna som nikdy ani nezvažoval, že by som na lyžovačku šiel práve do Čiech. Načo aj, keď tu na Slovensku máme prekrásne Tatry a my z Bratislavy to nemáme ďaleko ani do rakúskych Álp. O to viac som bol prekvapený aký príjemný zážitok na mňa čakal a už teraz viem, že som na lyžovačke v Česku nebol naposledy. Prečítajte si, prečo by ste aj vy tento kút mali rozhodne zvážiť pri plánovaní vašej budúcej lyžovačky či oddychového víkendu.

Jeseníky sú oblasť na východe Olomouckého kraja a sú od Bratislavy vzdialené len 290 km. Je to teda Slovensku jedna z najbližších lyžiarskych oblastí v Čechách. Celkovo sa v Jeseníkoch nachádza 6 lyžiarskych stredísk, ktoré sa svojou kvalitou vyrovnajú mnohým slovenským.

Lyžovačka na úrovni za dobrú cenu

Prvý dôvod, pre ktorý sa oplatí ísť lyžovať do Jeseníkov, sú ceny. Zjazdovky v Čechách sú prekvapivo kvalitné a napríklad celodenný skipass v Dolni Morave alebo Koutech vás aktuálne výjde niečo málo cez 600 českých korún.

Dolná Morava je najvyššie položená zjazdovka ktorá začína vo výške 1 232 m. Nachádza sa tu celkovo 9,5 km zjazdoviek s prevýšením takmer 600 m a sú tu 3 vleky. Trate sú vhodné pre začiatočníkov ale i pokročilých lyžiarov a sú prehladne rozdelené takže si stačí len vybrať podľa toho aký skúseny je lyžiar.

V čase, keď som tam bol, bola zima a husto snežilo, no v prípade potreby je dostupné aj umelé zasnežovanie. Rezort je na vysokej úrovni a lyžovačku vám spríjemní i krásna okolitá scenéria.

Priamo pod vlekom sa nachádza 4* Wellness hotel Vista, kde som strávil 4 noci. Hotel je to naozaj kvalitný a nachádzajú sa v ňom okrem wellnes centra s bazénom, vírivkou a saunami aj 2 reštaurácie, nočný bar, posilňovňa, bowling a požičovňa lyží.

Zaujimavosťou tohto rezortu je ešte atrakcia nazvaná Skywalk, ktorá sa nachádza na vrchole zjazdovky.  Jedná sa veľmi zvláštnu konštrukciu na prvý pohľad pripomínajúcu tobogán,  ide však doslova o „prechádzkovú“ platformu na ktorej vrchole je naozaj krásny výhľád. Dobrý nápad, funguje to ako pekné spríjemnenie lyžovačky.

vista

Ďalšie stredisko, ktoré som navštívil a môžem len odporúčať, sú Kouty nad Desnou. Napriek tomu, že prevýšenie je o necelých 100 metrov menej ako v prípade Dolnej Moravy, ponúka toto stredisko celkovo 11,5 km zjazdoviek. Vleky sú tu 3, jeden hlavný sedačkový a 2 kotvy. Trochu problém je tu prístup k hlavnému sedačkovému vleku, ktorý je tu trochu komplikovaný, nakoľko treba najprv vyjsť prvý kotvový vlek a potom prejsť krížom cez jednu zo zjazdoviek. Každopádne najdlhšia trať merajúca viac ako 3 km je naozaj výborná a ponúka takmer všetky typy zjazdnej náročnosti. Dostupná je aj freeride zjazdovka so skokanským mostíkom.

Kúpele či historické múzeá?

Keď už budete v Koutoch, odporúčam po lyžovačke i návštevu termalnych kúpeľov Veľké Losiny. Nachádza sa tu 9 termálnych bazénov, 3 sauny, tobogán pre deti a možnosť nechať si urobiť masáž. Musím povedať, že takýto odpočinok padol po celodennej lyžovačke naozaj úžasne.

Posledný dôvod, pre ktorý by vás lyžovačka v Jaseníkoch mohla zaujímať, je množstvo výstav a múzeí v tejto oblasti. 

Múzeum remesiel Letohrad  je síce trochu od ruky (39km od Dolnej Moravy), no jedná sa o najväčšiu zbierku svojho druhu v Čechách. Človek by až neveril, aké náročné bolo kedysi vykonávať dneska už plne automatizované činnosti. Personál bol natoľko ochotný, že nám niektoré z remesiel dokonca aj predviedol. V pevnosti Tvrz Orlice môžete zasa okúsiť šľachtický život, ale i naživo vidieť Gutenbergovú kníhtlač či ďalšie dobové vymoženosti.

V meste Králiky sa nachádza naozaj pekný kláštor Hora Matky Božej. Či už ste nábožensky založený alebo len máte radi umenie, tento kláštor zo 17. Storočia rozhodne stoji za zastavenie. Nielenže sa v ňom nachádza množstvo umeleckých diel, ale nájdete tu aj múzeum komunistickej internácie. V ňom sa nachádzajú rôzne spisy, fotky, plagáty a dokumenty ŠtB a komunistickej strany a aj keď osobne moc na históriu nie som, toto bolo vážne zaujímavé. Zaujímavosťou je, že vstup do celého objektu je zdarma a v prípade skupín je dokonca možné si zarezervovať prehliadku aj so sprievodcom.

Ak vás niekedy zaujímalo ako bol vyrobený váš vysokoškolský diplom, rozhodne zavítajte do  ručnej papierne Veľké Losiny. Nachádza sa tu múzeum, v ktorom sa dozviete viac o histórii papiera od jeho vzniku v Číne až po automatizáciu jeho výroby v Európe. Na prízemí sa ešte stále nachádza funkčná výroba ručného papiera, posledná svojho druhu v Českej republike, a keď budete mať šťastie, uvidíte pracovníkov priamo pri práci. Je naozaj pozoruhodné, že sa tu papier vyrába prakticky bez akejkoľvek výraznej modernizácie už od roku 1591. V obchode si môžete zakúpiť najrôznejšie výrobky z tohto unikátneho typu papiera, ktoré môžu predstavovať skvelý darček pre blízkych. 

Oplatí sa teda vycestovať na lyžovačku až do Česka?

Či už organizujete výlet pre rodinu s deťmi, alebo máte chuť vypadnúť s partnerom na víkend niekam kde sa da zabaviť ale i odpočinúť, Jeseníky sú výborná voľba. V zime si zalyžujete, v lete sú tu veľmi obľúbené trekingové a turistické výpravy. Po aktivite si môžete oddýchnuť v jednom z wellnesových centier či termálnych kúpeľoch a ak by vám ešte stále ostal čas, nepochybne odporúčam aj prehliadku niektorých historických múzeí či výstav. Tento kút budete skrátka vďaka jeho rozmanitosti zbožnovať.