5 vecí, ktoré musíte vidieť v Českom Švajčiarsku

Na česko-nemeckej hranici v blízkosti mestečiek Česká Kamenice, Rumburk, či Varnsdorf, nájdete divokú prírodu tiesňav a roklín – České Švajčiarsko. Táto nádherná oblasť je popretkávaná množstvom cestičiek pre peších turistov, ktorí sa rozhodli spoznať krásu tohto kraja.

Romantický kraj objavili pre turistov v 18. storočí najmä pochopiteľne "romantickí" maliari pôsobiaci v Drážďanoch, ktorí sem začali podnikať prvé výlety a hľadať inšpiráciu pre svoju tvorbu. Medzi nimi aj dvaja Švajčiari, ktorým tento kraj pripomínal domovinu. Odtiaľ pochádza aj jeho názov. Chcete sa vybrať do nádhernej prírodnej oblasti - České Švajčiarsko a potrebujete zopár tipov a rád? Tu vám ich zopár ponúkame.

Hrad nad Českou Kamenicou

Česká Kamenica môže byť štartom alebo aj cieľom množstva výletov do blízkeho i vzdialeného okolia. Kamenický hrad stojí na Zámockom vrchu nad mestom a po tom, čo naň vyšľapete, nájdete obvodové murivo, palác a peknú novú rozhľadňu, z ktorej je nádherný výhľad. Hrad je prístupný celoročne.

ceska kamenice hrad

Dolský mlýn

Zhruba tri kilometre od Jetřichovíc nájdete romantické torzo Dolského mlyna. Ruina v údolí rieky Kamenice je prístupná pre peších i cyklistov. V kamennej stavbe hospodárili mlynári s prestávkami už od roku 1515. Dnes však miesto preslávili hlavne rozprávky. Natáčali sa tu Pyšná princezná, Stratený princ a Peklo s princeznou.

dolsky mlyn

Kaňon na rieke Kamenice

Nájdete ich blízko Hřenska a ide o hlboké kaňony, ktoré rieka v pieskovci vymlela počas státisícov rokov. V smere toku sa nachádza aj Divoká a Edmundova tiesňava. Edmundovou a Divokou tiesňavou vedie turistický chodník, v neschodných častiach sa dá plaviť aj na pramiciach. V Edmundovej tiesňave lode plávajú približne kilometer, v Divokej potom 450 metrov. Hlavne pre deti ide o nevšedný zážitok.

kanon rieky Kamenice

Brtnický alebo aj Lúpežnícky hrádok

Asi dva kilometre od dediny Brtníky uvidíte pozostatky ciest vysekaných do skál a miesta, kde bola do pieskovca zabudovaná drevená stavba. Nepoznáme účel hradu ani jeho pôvodný názov, je však pravdepodobné, že v 14. storočí posádka strážila obchodnú cestu do Lužíc.

Pravčická brána

Najväčšia prírodná skalná brána Európy - Pravčická brána (šírka je 27 metrov, výška klenby 16 metrov) leží asi tri kilometre od Hřenska. Dostať sa sem možno ale aj po turistickej značke z Mezní Louky. Túra trvá asi 2-3 hodiny a vedie cez nádherné prírodné prostredie. Odporúčame začať v Mezní Louce a dolu zbehnúť trasou na Hřensko. Najmä z Mezní Louky k Pravčickej bráne vedie pohodlná cesta s množstvom vyhliadok a priechodov popod skalné steny. Už v roku 1826 bol pod skalným oblúkom postavený výčap. Súčasný hotel s názvom Sokolie hniezdo nechal na konci 19. storočia postaviť knieža Edmund Clary-Aldrigen ako výletný zámok pre svojich hostí.

Viac info o parku nájdete na: http://www.npcs.cz/

Pravčická brána