Red Bull 400: Najdrsnejšie preteky v Českej republike

Extrémne vertikálne vybehnutie na vrchol skokanského mostíka K120 v českom Harrachove, od konca dopadovej dráhy až po jej rozjazdovú lavičku. Tak vyzerajú preteky Red Bull 400, ktoré sa pobežia 15. augusta priamo na prudkom svahu Čertovy hory v Krkonošiach. Sily si tu zmerajú amatéri, profesionáli aj dobrovoľní hasiči.

Už minulý rok sa náročné preteky úspešne uviedli medzi českých bežcov a odvážlivcov. Trať je dlhá 400 metrov, ako aj vyplýva z názvu súťaže, a ide o jednu z najťažších bežeckých skúšok v Českej republike. 
Korene harrachovského mostíka siahajú až do roku 1978, kedy sa začal stavať a dokončený bol päť rokov na to. Označenie K120 znamená kritický bod, ktorý je vo výške 120-tich metrov, a to pre letcov na lyžiach. Pre bežcov je to však len začiatok, ich najťažšie chvíľky nastávajú na 180-tich metroch od štartu, čo je kúsok pod hranou bubna. Práve v tomto momente sa lámu fyzické aj psychické sily pretekárov, a to ešte nie sú ani v polke trate. 

Pôjde hlavne o kondičku 

Vybehnutia sa okrem amatérskych bežcov zúčastnia tiež mnohí profesionálni športovci. Medzi nimi je aj český triatlonista Jan Kubíček, ktorý si po extrémnom kopci vybehne už po druhýkrát. „Je to obrovská výzva, v ktorej si každý účastník môže siahnuť až na dno svojich vlastných síl. Fyzických aj psychických. Toto podujatie je nesmierne adrenalínové, je veľmi ťažké popísať pocity a zážitky, človek si to jednoducho musí skúsiť, aby pochopil, o akom extréme to celé je,“ hodnotí Jan Kubíček.
Ďalšou zo známych športových tvárí na svahu bude čerstvý majster Európy v kanoistike Martin Fuksa. „Cítim, že tu pôjde hlavne o kondičku. Bežecký štýl nebude rozhodujúcim faktorom. Dôležitá je celoročná príprava či už na suchu, alebo vo vode,“ hovorí Martin Fuksa.

Namiesto hasenia požiarov pekelné vybehnutie

Extrémny šport má veľa spoločného s extrémnym povolaním. Vyjadrením rešpektu a úcty k faktu, že niektorí dokážu riskovať aj svoj život pre záchranu druhých, vypísal Red Bull na tento špeciálny beh aj špeciálnu hasičskú štafetu. 
„Naša príprava je samozrejme ostrá, ale beh do takéhoto kopca si človek neskúša každý deň. Berieme to ako tréning, no zároveň si chceme zmerať sily s profíkmi. Keď nás Red Bull oslovil, veľmi nás to potešilo, pretože sa takýchto akcií radi zúčastňujeme,“ hovoria súhlasne členovia zboru dobrovoľných hasičov v českom Přerově – Čekyni.

Skokani v akcii

Okrem profesionálnych športovcov a hasičov sa adrenalínového výbehu zúčastnia aj tí, ktorí mostík poznajú z opačného konca: českí lyžiarski skokani. Už minulý rok si na vrchol, bez lyží, vybehli Antonín Hájek či Lukáš Hlava v štafetovej formácii, no a česká reprezentácia to nakoniec dotiahla na pekné 9-te miesto spomedzi 26 prihlásených tímov. Aj tentokrát sa do Harrachova chystá niekoľko štafiet v atraktívnom zložení. Príďte sa pozrieť, ktoré to budú.  

Duel až na doraz

A na aký nemilosrdný boj sa môžeme pravdepodobne tešiť najviac? Krv sa bude potiť aj medzi medzinárodnými súťažiacimi, dvoma favoritmi: Poliakom Piotrom Łobodzińskim, ktorý vyhráva jedny preteky v towerruningu za druhými, a slovinským bežcom Matjažom Miklošom, ktorý si pre víťazstvo v Red Bull 400 dobehol minulý rok štýlom motorovej myši. Nenechajte si ujsť ani súboj týchto dvoch samcov. 
Program začína o 9-tej vyzdvihovaním si štartových čísel a kvalifikáciami. Vrcholí po 16-tej ženským a mužským finále, po ktorom nasleduje odovzdávanie cien a párty v stane priamo pod mostíkom v Harrachove. Zaujímavý víkend si môžu užiť aj fanúšikovia a podporujúci bežcov, pôjde sa totiž naozaj a doslova do kolien. Nudiť sa nebudú ani deti, Harrachov ponúka širokú škálu športových aktivít a atrakcií. 
Tešíme sa na vás počas najdrsnejších pretekov v Českej republike, Red Bull 400 v Harrachove. Už 15. augusta.