Lago di Garda: Modrý multišportový klenot južných Dolomitov

"Garda"... Garda sem garda tam... Každý hovoril o oblasti najväčšieho talianskeho jazera Lago di Garda tak familiárne, až som postupom času nadobudol dojem, že by bolo fajn zistiť, čo je pravdy na všetkých tých nadšených rečiach. Tak bez toho aby som to nejako siahodlho plánoval, rozhodol som sa natrénovať na nadchádzajúcu cyklistickú sezónu práve tu, s využitím služieb cestovky Kudrna.

Zájazd má síce podtitul - Príprava na cyklistickú sezónu, ale som rád, že som sem neprišiel s nabehanou nulou. To by som sa teda setsakramentsky vytrápil.

Milujem dlhé tiahle kopce

Človek má čas premýšľať nad všetkým, na čo sa v bežnom dni nesústredí. Tempo udáva len pomalé, ale pravidelná kadencia nôh a kvapky potu dopadajúce na zem držia telo v neustálom napätí. Už som niekde v 1300 metroch a výhľady na južnú časť Dolomitov sú príjemným spestrením môjho výšľapu. Počúvam motivačnú hudbu a cítim sa parádne! Zajtra začína predsa Giro, spomeniem si a podvedome pridám na intenzite šliapania. V sedle na chate dáme zaslúžený popoludňajší obed. Myslím na ďalších kamošov z nášho zájazdu, ktorí sú práve v dlhej južnej stene, v snahe užiť si ďalšiu z niekoľkých desiatok zaistených ciest v oblasti.

Slniečko tu síce cez deň riadne pečie, ale večery sú chladné. A hlavne veterné. Vietor je tu témou k večernému zamysleniu cestárov aj bajkerov. Tí sú tu tiež. A majú medzi sebou zopár odvážnych bajkeriek. Ferratisti a ferratistky sa tiež neboja družiť. Vlaste sa nás tu v prvej polovici mája zišlo celkom dosť! Asi 16 ferratistov, 12 bajkerov, 8 cestárov, 5 sprievodcov, 2 vodiči a 1 kuchárka. To už máte 6 rôznych typov zážitkov, krát päť etáp, krát množstvo ľudí s ktorými večer pokecáte a navzájom si ich oznámite. Skrátka nekonečné variácie rôznych dojmov, nad ktorými potom koľkokrát sedíte až do hlbokej noci. Samozrejme pod nočnou oblohou! Je iná ako doma. Je letná, snová... Ešte hlt vína a pôjdeme spať! Zajtra nás predsa čaká tá kráľovská etapa! Ak nepôjdeme hneď spať, ani tá chimpanzee tyčinka nám zajtra v kopcoch nepomôže...

Konečne sa profil rovná a vyzerá to, že už čoskoro bude sedlo

Vyšiel som z lesa! Rozhľad na južnú časť Dolomitov je už niekoľkokrát vyfotený z rôznych uhlov a teraz si len predstavujeme vrchol! Posledné dva kilometre pred sedlom jazdím s Karlom, ktorý sa urval chalanom dole. Tí si ešte pred stúpaním dávali morálny odpočinok koncentrovaný do luxusného espressa v malebnej dedinke na úpätí vysokých kopcov. Do predhoriaí Álp je zasadený aj modrastý klenot jazera, ktoré je studeným pozostatkom ľadovca. Ten vymodeloval túto krajinu, kde medzi hladinou jazera a okolitými kopcami nájdete takmer 2000 metrov prevýšenia! A to pri jazere rastú palmy, pod ktorými prechádzate v uliciach historického centra typu stredomorských prístavných mestečiek.

Myšlienky lietajú, bavíme sa s Karolom o tom ako sa dostal k cyklistike, porovnávame skúsenosti, bavíme sa o živote. Poznáme sa tri dni, rovnako ako s ostatnými borcami. Ale na tých pár dní, sme kamarátmi a druhmi. Veď sme tu za rovnakým cieľom a všetci sme z toho tu nadšenia ako malí chlapci! Obrovské dávky endorfínov striekajú priamo do žíl úmerne s množstvo nášliapaných kilometrov. A hlavne nastúpaných! "Tak dnes zasa 2000?" Pýtame sa večer Davida. "Dnes len 1800 ... ale zase fúkal vietor, tak domov napíšte pokojne dva!" Rovnako toľko referujú aj kuchárke, po príchode do parádneho kempu pri jazere di Ledro vedľa "Gardy".

Tá vareškou premieša polievku a uznanlivo pokyvujte hlavou. "Čo dnes bude? Sme v Taliansku tak bude minestrone a typické cestoviny!" Dievčatá z Ferrat sú už dokonca aj zo sprchy... alebo jazera, podľa naturelu, a tiež sa už pýtajú po jedle. Kuchárka Jarka len ubezpečuje Peťu, že nezabudla ani na jej bezlepkovú večeru. Bajkeri si dnes tiež dali pekne do tela! Súdiac podľa unavených výrazov a začínajúcich úsmevov namiešaných z druhého piva.
Nás cestárov bolo zo všetkých troch skupín najmenej, ale pár bajkerov hovorilo, že hoci jazdia veľa na cestičkách, na gardu sa oplatí vyraziť jedine na poriadny MTB nárez! Nie som zarytý cestár, a preto len počúvam s tajnou túžbou historky o technických výjazdoch a nádherných zjazdoch. Slová ako singel, skočka, nádherný výhľad, mŕtvy, rýchlosť alebo rešpekt lietajú tmou. Každý si pridá tú svoju k dobru a posedenie pri luxusnej večery voľne prechádza v príjemný záver dňa.

Už som na 17 kilometri... Myšlienky už utíchli. V hlave je mier a v nohách očakávanie konca. V mptrojke púšťam poslednej motivačný song dnešného dňa. Už čoskoro budeme mať výhľad na hradbu Brent zo skupiny Dolomitov. Potom už je 30 kilometrov z kopca, 10 proti vetru a sme pri Garde pri autobuse, ktorý nás hodí na večeru do kempu. "Chlapci, zajtra si dáme teda trochu klídek? V kempe požičiavajú morské kajaky! To si dáme zajtra odpočinkový deň na jazere, nie?" Z "gardy" si odnášame tisíce dojmov. Multišportová oblasť, kde môžete chodiť na túry, liezť po ferratách, skákať paragliding, yachtiť, jazdiť parádne zjazdy a zažívať trýznivo božské výjazdy v sedle bajku aj cesťáku a v neposlednom rade je hlavne miestom, kde odmena chutí ako radler okorenený nadšením z dosiahnutia vrcholu! Proste garda ... čo vám budem hovoriť. Tá sa musí zažiť!