Najkrajšie vianočné trhy: V čom sa líši Viedeň, Praha či taký Krakow?

Plánujete predvianočný výlet? Európske mestá mávajú počas zimy naozaj čarovnú atmosféru a sú vyhľadávané turistami z celého sveta. Prečo teda nevyskúšať niečo nové a nevyraziť na vianočné trhy na punč aj mimo Slovenska? A tým nemyslíme tradičné slovenské destinácie ako Viedeň či Praha, aj keď aj tie nemohli v našom porovnaní chýbať. Možno vás prekvapí v akých mestách sa nachádzajú tie najkrajšie vianočné trhy Európy!

Maďarsko – Budapešť

Budapešť patrí medzi najkrajšie mestá na Dunaji a cez Vianoce to platí dvojnásob. História a tradície tu maju naozaj silné zastúpenie a práve preto tu nájdete bohatý kultúrny program s desiatkami vystúpení každý deň. Rozhodne sa vyplatí íst na námestie Vörösmarty, kde si okrem punču a vareného vína vychutnáte aj pochúťky ako pečené klobásky, jaternice, langoše, kapustu, medovníky či trdelníky. Čo však robí tieto vianočné trhy naozaj výnimočnými sú stovky stánkov s ručne vyrábanými ľudovými suvenýrmi, z ktorých každoročne vyberá víťaza priamo Asociácia Madarských Folklórnych Umelcov. Ak teda ešte stále nemáte vianočný darček pre najbližších, výlet do Budapešti vám môže pomôcť.

Vianočné trhy Budapest

Nemecko – Norimberg

Bavorské mesto Norimberg nepatrí medzi najznámejšie či najväčšie európske metropoly, no práve jeho komorná a priateľská atmosféra ho robí tak výnimočným. Vďaka jeho krásnej architektúre je označovaný aj ako „mesto z dreva“. Niet preto divu, že vianočné trhy sú tu naozaj nádherné a vďaka tejto výnimočnej atmosfére považované za jedných z najkrajších na svete. Slávny je najmä norimberský vianočný anjel, ktorý sa za sprievodu orchestra objavuje pravideľne počas vianočného obdobia na balkóne kostola Frauenkirche.

Vianočné trhy Norimberg

Dánsko - Kodaň

Pokiaľ chcete okúsiť tú pravú chuť Dánska, zamierte si to do centra, kde nájdete vianočné trhy v záhradách Tivoli (Tivoli Gardens). Počas toho, ako budete obdivovať krásy tohto miesta, si určite vychutnajte miestne špeciality ako napríklad Aebleskiver, čo sú špeciálne dánske palacinky v tvare guľôčok. Keby vám bola zima, určite vyskúšajte pikantný drink z červeného vína nazvaný „Glogg“. 

Vianočné trhy Kodaň

Česko – Praha

Gotická architektúra českej metropoly predstavuje pravdepodobne to najideálnejšie prostredie pre vianočné trhy. Tie sa tu konajú na dvoch miestach: Drevené mestečko pod Orlojom na Staromestskom námestí a na Václaváku. Dá sa tu zakúpiť množstvo vianočneho tovaru, vypočuť si vianočné koledy a natlačiť sa dobrotami do prasknutia. Vďaka inflácii českej koruny budete možno veľmi príjemne prekvapený cenami, ktoré sú tu už lacnejšie ako v Bratislave. A ako bonus, vianočné trhy tu na rozdiel od iných miest trvajú až do nového roka, nielen do Vianoc, takže ak ste nemali čas zbehnúť niekam počas vianočného ošiaľu, Praha je ideálnou voľbou.

Vianočné trhy Praha

Nemecko – Berlín 

Berlín je známy ako kultúrne centrum Európy a vianočné trhy sú tu nepochybne jedny z najväčších na svete. Po celom meste je cez 50 dediniek s vianočnými trhmi a každé z nich majú svoj vlastný charakter a ponúkajú rozdielne špeciality.  Najväčšie a najznámejšie sú tie v Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche, ktoré sú v blízkosti najlepších obchodov a reštaurácii Nemecka.  Vychutnáte si tu klasické ovocie v karamele, vianočné cidery či  preslávené nemecké grilované klobásy. V Berlíne sa nudiť rozhodne nebudete ani po záverečnej, nakoľko nočný život a párty tu fungujú 24 hodín denne.

Vianočné trhy Berlín

Poľsko - Krakow

Pokiaľ hľadáte niečo špeciálne, poľský Krakow vás jednoznačne nesklame. Nielen, že pre mnoho Slovákov je Krakow bližšie ako Bratislava či Budapešť, no s kľudom môžeme povedať, že toto mesto sa každú zimu mení na hlavné mesto Poľska a priťahuje desaťtisíce turistov. Trhy na obrovskom námestí v centre, nazývanom Rynek Główny, sa v zime menia na svetlami posiatu krajinu zázrakov. Priateľskosť a pohostinnosť tohto mesta vás nenechá chladnými a netreba hovoriť, že aj cenovo je to jedna z najvýhodnejších možností v tomto zozname. Okrem domácich poľských špecialít ako knedlíky, syry či pečené klobásky si tu môžete vychutnať aj niečo naozaj netradičné – pitný med (nie medovina).

Vianočné trhy Krakow

Rusko – Moskva

Pokiaľ ste sa ani po Vianociach nenasýtili vianočnej atmosféry, máme dobrú správu! Keďže Rusko je prevažne pravoslávne, vianočné trhy tu bývajú otvoréné až do 7. januára, kedy Rusi oslavujú Vianoce. Práve v tejto časti roka je slávne Červené Námestie naozaj prekrásne a nachádzajú sa na ňom aj vianočné trhy. Napriek tomu, že Vianoce tu nemajú tak silnú tradíciu ako u nás, majú aj tu svoje čaro. Veď kto by sa už len sťažoval na obrovskom klzisku s pohárom horúceho vína v obklopení ruských pokladov ako Kremeľ, či Chrám Vasilija Blaženého. Len sa pre istotu poriadne oblečte, nakoľko teplota tu môže v zime spadnúť až na -25°.

Vianočné trhy Moskva

Rakúsko – Viedeň

Nakoniec nemôžeme vynechať ani Viedeň, ktorá je podľa mnohých domovom všetkých vianočných trhov a pre tých, ktorí tu ešte v zime neboli, by to mala byť tento rok povinnosť. Je tu niekoľko vianočných dediniek, no najväčšie a najkrajšie vianočné trhy sú na námestí pred radnici (Rathausplatz). Perníky, pečené klobásy či obľúbené mandle v karamele zapijete vianočným punčom, ktorý sa tu na rozdiel on iných miest podáva vo vkusných šálkach, ktoré si môžete po vypití nechať. Vianočná výzdoba Viedne je pravdepodobne najkrajšia zo všetkých miest, no ceny sú tu dosť vysoké. To ale vzhľadom na to, ako je Viedeň blízko, nemusí znamenať problém keďže si netreba hľadať ubytovanie.

vianočné trhy vieden