10 tipov ako si užiť mekku kapitalizmu New York ZADARMO

New York City je jedným z najdrahších miest na svete a preto užiť si ho za lacný peniaz je výzva. Ušetrené peniaze sa však dajú využiť omnoho lepšie – na nákupy, gurmánske hody vo vychytených reštauráciach či kultúrne podujatia. V New Yorku som prežila niečo vyše roka a tak viem, že veľa atrakcií je zbytočne „prehypovaných“.

Samozrejme, že na metro či jedlo niečo dáte (jedine že by ste zvolili bicykel a dumpsterdiving :-), ale tu je niekoľko tipov ako si atmosféru Veľkého Jablka /New York/ vychutnať bez zbytočného šuštania zelenými papierikmi.

1. Drahá slečna

Samotný výlet k soche slobody loďou spojený s obhliadkou Ellis Island stojí okolo 25 dolárov a ak chcete navyše vojsť do jej útrob, vyjde vás to ďalších približne 30 dolárov. Ak ste leteli na JFK za dobrého počasia, tak ste si už z lietadla všimli, aká je Lady Liberty vlastne maličká. Vo filmoch vždy ukážu detail jej hlavy s panorámou manhattanských mrakodrapoch niekde v diaľke v pozadí, ale verte mi, že vás sklame. Takže na čo budete 2 hodiny vystávať rad, trpezlivo prechádzať cez rontgeny a ešte za to aj platiť? Ak stojíte v Battery Parku odkiaľ odchádzajú výletné lode k soche slobody, tak si všimnete ďalšie lode – väčšie, ktoré jazdia zadarmo na Staten Island. Tieto lode v špičke jazdia aj každých 15 minút, máte z nich krásny výhľad na sochu slobody a to predovšetkým počas západu slnka.

2. Zvieracie ríše

Každá štvrť NYC má minimálne jednu zoo, ale tá najkrajšia je definitívne v Bronxe. Každú stredu majú „suggested donation day“ čo znamená, že nemusíte platiť, ak nechcete. Síce sa tam z Manhattanu ide dlhšie, ale tie medvede, pumy, žirafy, gorily či anakondy stoja za to! Hlavne tam niekde nezablúďte, lebo niektoré časti Bronxu ukrývajú divokejšie zvery ako tie čo sú v zoo :-)

3. Public Library

Veľa turistov iba prejde okolo alebo si odfotí knižnicu iba zvonka, čo je škoda. Táto stará knižnica ukrýva krásny interiér a navyše úžasnú pokojnú atmosféru na rozdiel od hlučných ulíc vonku. Ak ste videli film Sex v meste, ide o knižnicu, kde mala mať Carrie svadbu (nie, ten film nestojí za pozeranie). V knižnici sa často konajú zaujímavé výstavy, vystúpenia svetoznámych spisovateľov a ak ste v NYC dlhšie, tak sem môžte chodiť na bezplatné lekcie angličtiny (tie sú v každej knižnici, nie iba v tej na Manhattane). Taktiež tu nájdete bezplatné mapy a turistických sprievodcov.

4. Podujatiami nabytý Bryant Park

Tento malý park nájdete hneď za budovou verejnej knižnice a má príjemnú atmosféru. Nájdete tu vianočné trhy, známe módne dni a iné podujatia, vrátane akcií NY Rangers, takže pri troche šťastia si aj zahráte hokej s hviezdami. Dávajte si tu však pozor po zotmení. Pozrite si kalendár všetkých podujatí ( http://www.bryantpark.org/plan-your-visit/calendar.html )

5. Múzeá a galérie pre hipsterov

Veľa múzeii má vstup zadarmo vo vybrané dni, hlavne vo večerných hodinách, čo je super lebo inak vás vyjdú poriadne draho. Vo Whitney Museum of American Art je to každý piatok po 18tej, Židovské múzeum každý štvrtok po 17tej, Guggenheim má „suggested admission“ každú sobotu od 17:45 do 19:45, Museum of Modern Art to má každý piatok medzi 16:00 až 20:00. Každý deň je zadarmo National Museum of the American Indian či Museum at Fashion Institute of Technology. Ak máte radi umenie, tak sa v lete prejdite po SoHo, kde nájdete množstvo pouličných umelcov.

6. Pozorovanie ľudí na mestských plážach

NYC je v lete veľmi dusný a dobrú atmosféru zažijete na niektorej z jeho pláži. Medzi najznámejšie patria Coney Island s lunaparkom (čo je vlastne časť Brooklynu a nie ostrov), oveľa prázdnejšie pláže na Staten Island alebo veľmi známe „The Hamptons“ (vlakom z The Grand Central Station). Hlavne nezabudnite, že v USA nemôžte byť hore bez :-)

7. Central Park

Nemôžete navštíviť New York a pritom aspoň raz nezablúdiť v jeho najväčšom parku. Určite ho neobídete, keďže sa rozprestiera 3 kilometre na dĺžku a 800 metrov na šírku. Je vždy plný ľudí, ktorí sem chodia pre šport a relax. Môžte si tu zaskejtovať či pozerať baseball. Ale na všetky atrakcie, ktoré tento park ponúka, budete potrebovať aj celý deň. V lete tu sú bezplatné divadelné predstavenia v divadle Delacorte (pred pár rokmi tu hrala aj Meryl Streep) – treba si však lístky prebrať ráno v deň predstavenia. Okrem množstva jazier a zoo si nenechajte ujsť pamätník Johna Lennona ( medzi West 71st a 74th ) alebo obelisk královny Kleopatry (za Metropolitným múzeom). Aj keď má park svoju vlastnú stráž, určite sa mu vyhýbajte v noci.

8. Finančný distrikt

Na tejto časti mesta je super ten kontrast starých kostolov a ocelových mrakodrapov. Navštíviť môžete napríklad kaplnku St.Paul pri Ground Zero. Zadarmo je aj New York Stock Exchange, ale počet návštev je limitovaný, preto príďte hneď ráno. Možno tu zahliadnete aj nejakú celebritu, ktorej prenechali tú česť ten deň otvárať ráno burzu. Prejdite sa po Wall street, pozrite si City hall, Trinity kostol na ktorého pozemku je pochovaných množstvo známych ľudí (vrátane Alexandra Hamiltona) a určite nazrite aj do staručkej Fraunces Tavern (George Washington tu mal rozlúčku so svojimi vojakmi na konci revolúcie).

9. Festivaly, oslavy a parády

Ak sa v meste ocitnete počas splnu po 19tom januári, tak si to rovno namierte do Chinatown na obrovské oslavy nového roka. Írsky sviatok Sv.Patrika 17.3. patrične oslávte na piatej avenue medzi 44tou a 86tou ulicou. Na piatej avenue zažijete taktiež: veľkonočnú parádu, oslavy dňa práce prvého septembra a Kolumbusov deň v októbri. Gay parade je medzi Washington Sq. A Christopher street v poslednú júnovú nedelu. Little Italy na Sullivan street tradične oslavuje Sv. Antona každý jún a San Gennaro posledné dva týždne v septembri. 4tého júla sa pokochajte v Central parku ohňostrojmi a koncertmi. Halloweenská paráda v šialených kostýmoch je vo Village, tradičný NYC maratón môžte sledovať prvú nedelu v novembri od Verrazano mosta až po central park. Prudko konzumnú parádu zažijete posledný štvrtok v novembri počas Macy's Thanksgiving Day od 77th street po Herald Sq. V demebri nezabudnite zájsť do Rockefellerovho centra pozrieť sa na obrovský vianočný stromček (toto vás na rozdiel od sochy slobody svojou veľkosťou nesklame :-) a koncerty rôznych celebrít.

10. Ďalšie vychytané miesta zadarmo

Prechádzky po SoHo, Greenwich village, Chinatown, Little Italy, Greenpoint a Astoria v Brooklyne (prvé je poľská štvrť a druhý česko-slovenská aj s československou reštauráciou), Times Sq., Broadway, South Street Seaport, Katedrála Sv. Patrika, Grand central station, Washington square park, gospel v niektorom z kostolov v Harleme.

Nuž a za ušetrené peniaze potom jednoznačne odporúčam vyhliadku z Empire State Building a hlavné kancelárie OSN.