"ZAPOMENUTÉ VÝPRAVY - 60 Příběhú o Českém cestovatelském srdci"

Šesťdesiat príbehov o ľuďoch, ktorí v posledných dvoch storočiach pomáhali napriek všetkej nepriazni, ľahostajnosti a nepochopenia doby otvárať nášmu národu okno do sveta. Čitateľ môže v knihe nájsť odpoveď na základnú otázku, na ktorú si museli zodpovedať ľudia uzavretí v krajine bez možnosti slobodne cestovať, prípadne putovať svetom bez potrebných financií.

Kde sa vzalo ich odhodlanie, čím boli motivovaní a prečo ich túžba po šírom svete dokázala prekonať všetky prekážky? Kniha Zabudnuté výpravy je o odvahe nevzdať sa a prešľapávať cestu, hoci je to akokoľvek ťažké. Rozšírené a aktualizované vydanie vychádza s predslovom Miloslav Stingl a obsahuje jedinečné dobové fotografie, sprievodné materiály a ilustrácie.

Venované všetkým, ktorí sa vydávali, vydávajú alebo budú vydávať na cestu.
 
Vychádza 16. 11. 2016
pevná väzba s prebalom, 856 strán
 
Vychádza aj ako e-kniha.
zapomenute vypravy

Milan Švihálek

(* 1944), absolvent Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1968 do roku 1994 pracoval v ostravskom štúdiu Československom a neskôr Slovenskej televízie ako redaktor, dramaturg, scenárista a moderátor. Autor stoviek relácií a dokumentárnych filmov prevažne geografického, vzdelávacieho a súťažného charakteru. Medzi rokmi 1991 až 1994 viedol v ČST a ČT Ostrava tvorivú skupinu publicistiky a dokumentaristiky. Od roku 1994 pôsobí ako novinár na voľnej nohe. Vydal okolo dvadsiatich kníh.

Miroslav Kačor

(* 1950), absolvent FAMU v Prahe. Pracoval v Krátkom filme, televíznej spoločnosti Kabel Plus a v Českej televízii. Pôsobil ako novinár, produkčný a dramaturg. Je autorom viac ako 450 scenárov k animovaným, dokumentárnym aj hraným filmom a televíznym programom. U 88 z nich je podpísaný aj ako režisér. Vo svojej tvorbe sa zameriava na osobnosti narodené v Moravskosliezskom regióne (Emil a Dana Zátopkoví, Leoš Janáček, Sigmund Freud atď.). Je autorom stoštyridsaťdielného dokumentárneho cyklu Českej televízie Osudové okamžiky.

Marek Hýža

(* 1971), absolvent Pedagogickej fakulty Ostravskej univerzity. Od roku 1997 pracoval v ostravskom štúdiu Českej televízie ako redaktor, dramaturg a moderátor. Od roku 2006 pôsobí ako publicista, producent, scenárista a režisér na voľnej nohe. V Českej televízii sa podieľal na mnohých dokumentárnych a publicistických reláciách ako napríklad Tá naša povaha česká, Osudové okamžiky, Zabudnuté výpravy, Na vrcholky hôr s Vladimírom Čechom, Zatopené osudy, Vodácke putovanie. Je autorom troch kníh.