Výstup na kopec Sveti Jure, ktorý je so svojou výškou 1762 najvyšším vrchom pohoria Bikovo a celkovo tretím najvyšším vrchom v Chorvátsku je prístupný pre každého. Keď už pre nič iné tak aspoň preto lebo pohorie Biokovo je presne to pohorie, ktoré sa vypína priamo nad Makarskou riviérou a cesta na Sveti Jure sa začína aj priamo v letovisku Makarska. A tak som sa sem vybral aj ja.
Poviete si, že výška 1762 nemôže byť pre horalov zo Slovenska zaujímavá? Berte to tak, že pohorie Biokovo sa strmo vypína nad Makarskou riviérou a tym pádom sa prakticky kolmo zdvíha priamo od morského brehu. Na veľmi krátkej vzdialenosti tak treba prekonať prakticky od hladiny mora 1762 výškových metrov. Podotýkam, strmo do kopca!
Na Sveti Jure autom, pešo aj na bicykli
Ak sa chcete vybrať na Sveti jure, máte ale na výber z viacero možností. Ako ste sa správne dovtípili, ja som dal prednosť turistike a vlastným nohám. Druhá možnosť je autom. Na kopec vedie aj asfaltová cesta, ktorá sa kľukatí v priam neskutočných serpentínach a ponúka fantastické výhľady. A to nepreháňam. Ak idete smerom na Dubrovnik, stačí odbočiť na južnom konci Makarskej pri hypermarkete vľavo smerom do kopca. A ďalej po značkách smerom na Gornyj Tučepi a po niekoľkých kilometroch doľava. Odbočka je označená ako - Sv. Jure. Vchádzate však do prírodného parku Biokovo, takže sa platí vstupné cca. 5 Euro. A tretí najčastejší spôsob ako sa sem dostať je na bicykli. Cesta je rovnaká ako pre autá. Ide samozrejme o riadnu makačku, nakoľko z mesta Makarska je to na vrchol približne 23 kilometrov a stále strmo do kopca. Cez serpentíny s rovnako neuveriteľné krásnym výhľadom.
Na Sveti Jure pešo
Ja som sa vybral na vrchol pešo po turistickom chodníku z Makarskej a ďalej cez dedinu Veliko Brdo. Ak ste autom, môžete ho odparkovať aj priamo na konci dediny Veliko Brdo, čím ušetríte asi 300 výškových metrov, čo je asi 45 minút. A odtiaľ po červenej značke. Cesta z dediny však nie je výrazne označená. Ak si nie ste istý, radšej niekomu zaklopte na dom. Ďalej už je to lepšie, červená značka sa pravideľne objavuje na kameňoch popri ceste.
Cesta sa však kľukatí nahor v často extrémne strmom teréne a najmä v kamennej sutine môžete značku prehliadnuť. Iných turistov pravdepodobne nestretnete, takže pomerne ľahko sa tu dá zablúdiť. Z toho dôvodu je predtým dobré si zaobstarať mapu. Išlo o skutočne náročnú, no nádhernú túru, ktorá poskytovala tie najúchvatnejšie výhľady na more a ostrovy Hvar, Brač, Korčula a ďalšie. Ak sa konečne vyškriabete na hrebeň, tak pravdepodobne budete cestou míňať horskú chatu Lokva. Tá bude síce zamknutá, no na terase si môžete oddýchnuť a pokochať sa výhľadmi.
Ďalej už cesta pokračuje po náhornej plošine v náročnom skalnom teréne, ktorý stále klesá a stúpa. Absolútne neodporúčam sa na túto túru vydať v nečase. Po klzkých kameňoch by to bolo prakticky nemožné a navyše je tu akútne nebezpečenstvo bleskov. Ešte treba zdôrazniť, že v pohorí Biokovo sa mení počasie dramatický rýchlo a hoci dolu na pláží svieti slnko, hore sú oblaky. Určite si predtým dôkladne zistite predpoveď počasia.
Ak si teda chcete dovolenku v Chorvátsku spestriť aj aktívnym oddychom, nezabudnite si popri plavkach pribaliť aj turistické topánky...