Ako som zabehol polmaratón České Budějovice

V sobotu 4. júna o 19. hodine odštartoval z prekrásneho historického námestia Přemysla Otakara II. piaty ročník Mattoni polmaratónu v Českých Budějoviciach. Na štarte som sa v spoločnosti približne ďalších asi 3400 bežcov ocitol aj ja...
Keď som v marci minulého roku absolvoval polmaratón v Prahe, povedal som si, že ešte niekedy si takúto udalosť určite vyskúšam. Asi to však poznáte všetci, záväzky sa často vyrieknu, no dodržať ich je už iná káva...:) No postavil som sa k svojmu plánu celkom zodpovedne a už niekoľko mesiacov vopred som sa motivačne hlásil o účasť na polmaratóne v Českých Budějoviciach. Ak sa už raz prihlásim, budem nútený trénovať. Navyše, v tomto meste som bol už niekoľko krát. Obľúbil som si krásne historické centrum ale aj okolie. Veď neďaleko je historický Český Krumlov alebo Tábor, zámok Hluboká, Šumava ale aj množstvo perfektných cyklistických tratí. Tak som si nechcel nechať uniknúť možnosť zabehať v tomto parádnom prostredí. A navyše, z minuloročného maratónu v Prahe som mal super pocit aj z hľadiska organizácie. A nakoľko aj táto športová akcia v Českých Budějoviciach je pod hlavičkou RunCzech, mal som istotu, že všetko klapne tak ako má.
polmaraton Ceske Budejovice

Najlepšie podmienky na behanie

Počasie si človek nevyberie. A keď ešte okolo 18.00 padali z oblohy husté potoky vody, premýšľal som, ako sa s touto situáciou popasovať. Našťastie, približne 30 minút pred štartom sa počasie umúdrilo. Vyšlo slniečko a vzduch bol mimoriadne príjemný a svieži, takže v konečnom dôsledku boli asi tie najlepšie podmienky na behanie ako si len viete predstaviť. Po minulé ročníky však panovali vysoké horúčavy, ktoré dali bežcom riadne zabrať. Prvýkrát to tak nebolo po rozpálenom asfalte a žeravých dlažobných kockách. Naopak po osviežujúcim daždi mohla trať len niekde trochu kĺzať. Pritom vlani bežalo ulicami Budějovíc v hlavnom závode tritisíc borcov. Tento rok ich bolo asi o 400 viac. 
polmaraton Ceske Budejovice
polmaraton Ceske Budejovice
Možno aj vďaka ideálnemu počasiu sa podarilo pokoriť jeden rekord. Samozrejme, som ho nevytvoril ja... Osobne som si beh užíval, kochal sa prostredím a atmosférou. Tá bola skutočne výborná, najmä v uliciach historického centra povzbudzovali bežcov tisíce ľudí. Vnieslo to energiu do žíl a zabúdal som na námahu. Celý čas som si beh vychutnával. A najmä keď som sa blížil do cieľa a siahal na posledné zbytky síl, tak som si užíval výbornú atmosféru tohto závodu. Vráťme sa však k rekordom. Bavíme sa konkrétne o kategórii žien. Magická hranica hodiny a desiatich minút sa síce v Budějoviciach prekonať nepodarila, ale aj tak čas 1:10:40 pre Ashe Bekereovou znamená okrem triumfu tiež osobné maximum.
polmaraton Ceske Budejovice

Polmaratónu sa zúčastnilo 3400 bežcov

Závod však nepatril len favoritom z afrických krajín a profi bežcom, ale všetkým 3 400 účastníkom, ktorí sa na trať polmaratónu vydali. Ako tradične ich na štarte sprevádzala hudba z Vltavy od Bedřicha Smetanu a na trase povzbudzovali davy ľudí. Tí videli presvedčivé víťazstvo Keňana Barselia Kipyega, ktorý za sebou nechal všetkých súperov vrátane najväčšej hviezdy štartového poľa a nakoniec šiesteho Keňana Geoffreyho Mutaie, víťaza Bostonského a Newyorským maratónu.
polmaraton Ceske Budejovice

Čo dodať na záver?

Budějovický polmaratón ponúka aj zopár zaujímavých čísel. Napríklad je k závodu potrebných 22 540 spínacích špendlíkov, 3 411 metrov mobilných plotov alebo 35 000 špongií na osvieženie. Celkovo sa závodu zúčastnilo až 33 národností.
A nakoľko RunCzech organizuje popri polmaratóne v Prahe a Českých Budějoviciach ešte obdobné podujatia aj v Karlových Varoch, Ústí nad Labem a Olomouci, pevne verím, že o rok vyrazím opäť :)