Vietnam: Cestovanie, zaujímavosti a čo treba navštíviť

Vietnam bol dlhé roky rozdelený na dve krajiny - severnú komunistickú a južnú "americkú." Toto rozdelenie akoby bolo vidieť dodnes. Sever je chladnejší, ľudia vážni, menej prístupní a tvrdo pracujúci. Juh sa viac podobá susedným krajinám so slniečkom, úsmevmi a tropickými plážami.
Vo všetkých mestách panuje rovnaký dopravný chaos s prúdmi mopedov, ktoré sa snažia dostať do rôznych smerov. Na uliciach sú stovky obchodíkov, stánkov či dám s košmi cez rameno, ktoré predávajú ovocie aj hodvábne šatky.

Hlavné mesto Vietnamu - Hanoj sa prezýva Paríž východu

Z čias francúzskeho kolonializmu tu zostala stará štvrť s úzkymi uličkami aj široké bulváre s elegantnými secesnými domami. Na každom rohu je kaviareň alebo pekáreň, každá štvrť má svoje jazero a park, kam chodia miestni športovať a odpočívať. Medzi hlavné atrakcie patrí Ho Či Minov komplex s jeho mauzóleom, domom kde býval, či múzeom. Cez dnes už známu realitu, Ho Či Min naďalej požíva vo Vietname veľkej úcty ako osloboditeľ národa a k jeho mauzóleu dlhá rada návštevníkov. Pred vchodom vám všetko zoberú, nesmiete mať ruky vo vreckách, krátke oblečenie ani žuť žuvačku. Sám "Uncle Ho," ako mu Vietnamci hovoria, leží v sklenenom sarkofágu a vyzerá ako vosková figurína. Dom, v ktorom žil je prostý, v tradičnom vietnamskom štýle - na koloch, len 2 miestnosti a krásny výhľad do parku. Okrem komplexu je v Hanoji niekoľko naozaj krásnych múzeí. V tom najznámejšom, o vietnamských menšinách a ich spôsobe života, vám napríklad ukážu bábkové divadlo vo vode (a šnúrky nikde, ako len sa tie bábky ovládajú ??) alebo tradičné slamené domy podivných tvarov, ktoré sa dodnes stavajú v niektorých odľahlejších provinciách.

Horská stanica Sapa a zátoka Halong

V dostupnosti víkendových výletov sú od Hanoja dve známe miesta: horská stanica Sapa a UNESCOM chránená zátoka Halong. Sapa je preslávená svojimi ryžovými poliami a horskými minoritami. Dojem vám ale bohužiaľ môže pokaziť častá hmla a stovky dotieravých predavačiek suvenírov. Pre autentickejší zážitok je dobré navštíviť nedeľné trhy v Bac Ha, kúsok od Sapy, ktoré si stále zachovali tradičný ráz. Ženy v miestnych krojoch nepredávajú suveníry, ale jedlo, cukrovú trstinu, látky a muži vám predajú kone, byvola i sliepku.
 
Dračia zátoka Halong je asi najfotogenickejším miestom vo Vietname - more s tyrkysovou vodou, z ktorej sa príkro týčia pieskovcové skaly a v nich obrovské a bohato zdobené jaskyne. Na prechádzku medzi nimi sa môžete vydať na jednej z krásnych, vyrezávaných lodiek, sedieť na jej palube a kochať sa krásnym výhľadom. Hneď vedľa je ostrov Cat Ba, ktorý je rovnako malebný, ale menej turistický. Ponúka možnosť kúpania, či nocľahu v jednej z chatiek priamo na pláži.
Cesta zo severu na juh vás zavedie hneď do niekoľkých zaujímavých historických miest: Hué, Hoi An, Nha Trang a Saigon (Hočiminove mesto). Hué je bývalé kráľovské mesto so zachovalou citadelou a kráľovskými hrobkami. Hoi An zase kúzelné, útulné mestečko, kde vám jedno z tisícok krajšírstiev ušije na mieru skoro pravý oblek od Armaniho. Nha Trang, prímorské letovisko, kam sa jazdí za zábavou a plážovými radovánkami.

Saigon

Nekonečné mravenisko je Saigon so svojimi 5,5 miliónmi obyvateľov. Najzaujímavejšie miesto je asi múzeum o Vietnamskej vojne, ktoré dokumentuje zločiny a masakry počas tejto éry. A jej následky napríklad vo forme zdeformovaných detí, ktoré sa rodili po použití chemických zbraní. Oficiálne je ale "americká vojna" zabudnutá, pri zarábaní peňazí nie je čas na sentiment a Američania sú pre dnešný Vietnam ekonomicky prínosným partnerom.

Súostrovie Con Dao

Pre turistu, ktorý sa chce dostať mimo všetky obvyklé trasy, je ako stvorené súostrovie Con Dao. Predstavte si hornaté ostrovy s ľudoprázdnymi plážami a bielym pieskom, obklopené svetlo tyrkysovou vodou, ktorá v hĺbkach prechádza do tej najmodrejšej blankytne modrej a podmorským životom podobným tomu v akváriu. Je tu dokopy asi 5 hotelov a väčšinu návštevníkov (ktorých je aj tak minimum) tvoria samotní Vietnamci, ktorých sem posiela vláda na zotavenie. Môžete sa potápať, preskúmať ostrov na motorke či navštíviť neslávne známe väzenia, ktoré slúžila ako Francúzom, tak Američanom na väznenie politických nepriateľov.
Vo Vietname si nájdu svoje najmä tí, ktorí majú radi mestá, architektúru a históriu. A aj tí, ktorí radi jedia. Tunajšie špeciality, predovšetkým tie podávané priamo na ulici, patria medzi najlepšie na svete. Počas celého pobytu budete ochutnávať ryžu podávanú na tisíc spôsobov, lahodnú sladkú cukrovú limonádu a miestnu super silnú kávu. Tomu len ťažko odolať...:)