Skvosty indického Himáčalpradéšu

India je krajina mnohých tvárí. Jej mnohorakosť fascinuje cestovateľov, ktorí ju navštevujú z rôznych dôvodov – či už nachádzajú satisfakciu v túlaní sa po prírode, na miestach s historickými pamätihodnosťami či v spoznávaní tamojších ľudí, s uvažovaním takým odlišným od toho európskeho. Nielen prírodná, ale i kultúrna, historická a náboženská rozmanitosť, ktorá siaha do pradávnych čias, omámi každého, kto vkročí na toto územie.

Jednou z úžasných oblastí Indie, ktorá je rozdelená do 29 štátov a 7 teritórií, je severný Himáčalpradéš. Táto v preklade snežná krajina je pozoruhodná najmä vďaka nádhernému horskému prostrediu a iným prírodným skvostom, ale ohuruje tiež starobylými chrámami či dedinkami, v ktorých akoby zastal čas. Ich srdeční obyvatelia s úsmevom na tvári primäjú turistov zamyslieť sa nad podstatou toho, čo znamená užívať si daný okamih... Mnohé údolia, divoké rieky, hory so zasneženými vrcholcami sú navyše lákadlom pre milovníkov všetkých možných outdoorových aktivít.

Himáčalpradéš

Väčšina z prevažne hornatého štátu Himáčalpradéš sa rozlieha na úpätí himalájskeho Dhauladharu. Vďaka ozaj rôznorodým klimatickým podmienkam, ktoré sa líšia v závislosti od oblasti, sa tu striedajú obdobia leta, zimy a dažďov. Fascinujúci pohľad je taktiež na bohatú tunajšiu flóru a faunu. Obdivovať môžete nádherné pestré kvety a rastliny či ovocné stromy, ktorých je tu taktiež veľké množstvo. To všetko robí z Himáčalpradéšu turisticky nesmierne atraktívne miesto, ktorým sa India môže hrdo pýšiť – a v konečnom dôsledku je to práve turizmus, ktorý výrazne napomáha ekonomickému rastu.

Hoci sa tu nachádza veľa pozoruhodných miest, vyberme zopár z nich, ktoré aspoň ako-tak odhalia kúzlo jedinečného indického Himáčalpradéšu.

Himáčalpradéš

Kullu

Mesto Kullu, ktoré sa rozprestiera na brehu rieky Beas, očarí turistov nielen historickými chrámami, ale aj svojou polohou v objatí očarujúcej prírody, pre ktorú sú typické voňavé borovicové a cédrové lesy. Podmanivá príroda ponúka príležitosti na aktivity najrozmanitejšieho druhu, od trekkingu, horolezectva či lyžovania až po rafting, či dokonca paragliding alebo aj rybárčenie. Kullu ožíva najmä v októbri, kedy sa tu odohráva mimoriadne zaujímavý a významný festival Dašera. Miestni obyvatelia sa počas neho oddávajú duchovným slávnostiam, keď si pripomínajú víťazstvo hinduistického boha Rámu nad kráľom démonov Rávanom, čiže víťazstva dobra nad zlom. V tomto inak pokojnom meste sa počas festivalu zíde obrovské množstvo ľudí z rôznych kútov Indie. Kullu sa na niekoľko dní stáva miestom osláv, na tamojších trhoch môžete ochutnať lokálne pochúťky či nakúpiť najrozmanitejší tovar. Pochody veriacich, pre ktorých je táto slávnosť nesmierne významná, sprevádza tradičná hudba. Nie nadarmo sa teda údoliu Kullu ako dejisku mnohých náboženských pútí vraví údolie Bohov. Mesto a jeho okolie krášli veľký počet chrámov zasvätených rôznym božstvám – za zmienku stoja napríklad chrámy Raghunath, Devta Narsingh či Bijli Mahadev.

Himáčalpradéš

Údolie Párvatí

Ďalšie fascinujúce miesto v Himáčalpradéš je údolie Párvatí, ktorého názov naznačuje, že toto miesto oplýva výraznou spiritualitou. Každý cestovateľ, ktorého sem vietor zaveje, by mal navštíviť Manikaran, mestečko, ktoré má pre domácich obrovský duchovný význam. Hinduisti veria, že prvý muž Manu tu po potope sveta vzkriesil život. Aj preto tu nájdete mnoho chrámov, v ktorých si túto udalosť pripomínajú. Ďalšia legenda vraví, že bohyni Párvatí na tomto mieste pri prechádzke s bohom Šivou spadla náušnica, ktorú vzal Shesha a stratil sa s ňou v útrobách zeme. Nahnevaný Šiva musel zatancovať vášnivý a hrozivý tanec Tándava, a až vtedy sa z vôd vynorila náušnica a Párvatí ju tak získala späť.

Mesto Manikaran je vychýrené aj vďaka liečivým termálnym prameňom, ktorých horúcej vode pripisujú výrazné liečivé a povzbudivé účinky. Voda je v nich taká horúca, že v nej možno uvariť ryžu.

Nesmierny duchovný význam má pre obyvateľov údolia Párvatí aj vodopád Rudra-Nag, ktorý pripomína vodného hada. Okrem neho tu nájdete mnoho ďalších vodopádov a prírodných krás, ktoré sú ideálne na turistiku.

Himáčalpradéš

Manali

Manali je mestom plným bohatých príležitostí pre milovníkov turistiky a rôznych outdoorových aktivít. Je vyhľadávanou oblasťou cestovateľov, ktorí obľubujú aktívny oddych či dobrodružstvo v čarokrásnej prírode. Neďaleko sa nachádza známe a hojne navštevované údolie Solang, ktoré počas celého roka poskytuje skvelé podmienky pre rôzne zimné či letné športy. Je rajom nielen pre zimných lyžiarov, ale aj milovníkov adrenalínových športov, napríklad paraglidingu.

Rovnako lákavé sú prechádzky okolitými dedinami a okolitá príroda ponúka skvelé podmienky pre trekking.

Himáčalpradéš

Shimla

Toto najväčšie a rušné mesto Himáčalpradéšu okúzľuje svojich návštevníkov nádhernými historickými stavbami, z ktorých mnohé naznačujú, že India bývala kedysi britskou kolóniou. Táto koloniálna architektúra spolu so starobylými chrámami a kostolmi tvorí dominantu mesta Shimla. V minulosti bola vyhľadávaným letoviskom Britov, keďže letá tu neboli také úmorné ako v iných oblastiach.

Jednou z obľúbených miestnych atrakcií je aj železnica Kalka-Shimla, ktorá vedie cez hornaté oblasti z Kalky do Shimly. Táto cesta vlakom umožňuje nádherný pohľad na majestátne Himaláje a okolité dedinky. Aj vďaka svojmu historickému významu sa železnica dostala na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Pokiaľ túžite po niečom „európskejšom“, máte chuť navštíviť obchody, reštaurácie, len tak sa poprechádzať či tráviť siestu v niektorej z kaviarní, za návštevu stojí hlavná ulica Mall Road, ktorá bola v Shimle vybudovaná práve v časoch britskej nadvlády. Mnohé obchodíky ponúkajú rôzne tradičné oblečenia, šperky či iné výrobky.

Hoci je Shimla výrazne poznačená európskym vplyvom a taktiež vysokou návštevnosťou turistov, pokochať sa môžete aj okolitými borovicovými, dubovými či cédrovými lesmi a pohľadom na majestátne vrchy. Žiaľ, vyššie spomínaná popularita u turistov má aj svoje tienisté stránky – zhoršenie kvality životného prostredia. Negatívne dôsledky majú aj pomerne časté zosuvy pôdy, ktoré prichádzajú najmä po silných dažďoch.

Himáčalpradéš

Kangra

Opäť je to skvostná príroda, ktorá dominuje tejto oblasti – údolie Kangra láka každoročne množstvo cestovateľov. Nachádza sa tu druhá významná železnica v Himáčalpradéš, pomenovaná podľa údolia Kangra. Z vlaku je možnosť vidieť severný pahorkatý kraj v jeho plnej kráse.

Kangra však láka turistov aj z iných dôvodov. Mesto Dharamshala, hlavné sídlo tejto oblasti, je od konca apríla 1959 útočiskom dalajlámu, ktorý bol nútený ujsť z Tibetu kvôli zložitým politickým okolnostiam. Dalajlámu sem však nasledovalo aj mnoho jeho verných stúpencov. Dodnes sa tu nachádza jeho rezidencia a sídlo exilovej vlády Tibetu. V okolitých dedinkách môžete stretnúť Tibeťanov, veľa ich žije práve na predmestí McLeod Ganj, známom tiež ako Malá Lhasa. Aj preto sem neraz chodia študenti, ktorých zaujímajú dejiny Tibetu, či jednoducho ľudia, ktorí túžia skúmať aj inú, duchovnú podstatu života.

Čo však nepochybne okúzli každého návštevníka v údolí Kangra je chrámový komplex Masroor Rock Cut Temple, ktorý sa nachádza zhruba 40 kilometrov od mesta. Charakteristický je jeho vzhľad s akoby useknutými vrcholcami jednotlivých monolitických skál. V okolí komplexu sa nachádza jazero Masroor, v ktorého vodách sa chrám zrkadlí, vďaka čomu sa práve tento pohľad stal najväčším lákadlom pre mnohých fotografov. V roku 1905 postihlo Kangru ničivé zemetrasenie, ktoré nielenže zabilo obrovské množstvo ľudí, ale skaze sa taktiež nevyhli ani mnohé budovy, medzi nimi aj komplex Masroor Rock Cut Temple. Napriek tomu je na tento chrám úžasný pohľad a spolu s ostatnými dominantami robí z Kangry výnimočné a cestovateľmi vyhľadávané miesto.

Himáčalpradéš

Zdroj fotiek: http://himachaltourism.gov.in/