Mike Horn to dokázal! Sólo prechod Antarktídou

Cestovateľská legenda a jeden z najväčších dobrodruhov dnešnej doby si nedávno na konto pripísal veľkolepý úspech. Mike Horn (50) prešiel naprieč Antarktídou za 57 dní. Sólo, bez podporného tímu. 
 
Rodák z Johannesburgu, dobrodruh Mike Horn, v rámci projektu Pole2Pole predviedol úctyhodný kúsok. Prešiel naprieč Antarktídou za 57 dní bez podporného tímu. Dobrodružstvo odštartoval z ruskej stanice Novolazarevskaya, skadiaľ si postupne odškrtal až 5 100 kilometrov. Dopravným prostriedkom boli, ako inak, lyže a sánky, na ktorých si niesol všetky zásoby a materiál. Ich váha bola pri štarte 200 kilogramov.

Šialené podmienky

“Cieľom prechodu nebolo zdolať svetový rekord. Cieľom bolo upozorniť na životné prostredie, objaviť hranice ľudských možností a ja ako prieskumník som si chcel rozšíriť vedomosti,” napísal dobrodruh na svojom webe. Počas prechodu zápasil s teplotami až mínus 40 stupňov Celzia a vetrom, ktorý dosahoval rýchlosť aj 300 kilometrov za hodinu. Napriek tomu, že dobrodruh riskoval, využíval vietor vo svoj prospech. Mal so sebou špeciálne upravenú plachtu na kiteovanie, ktorá ho na lyžiach ťahala. 
Prvý, komu sa podarilo prejsť naprieč Antarktídou, bol doktor Vivian Fuchsa v rokoch 1957 až 1958. Táto expedícia bola veľkolepá nielen na svoju dobu. Aj z dnešného pohľadu, najmä v porovnaní s Hornom, išlo o “mamutí záťah”. Plánovanie trvalo celé roky, expedičný tím pozostával z dvanástich chlapov a prechod trval 99 dní. Mike Horn prešiel naprieč Antarktídou o takmer 60 rokov neskôr. 

Z pólu na pól

Projekt Pole2pole však nie je len o jedinej expedícii. Mike Horn chce počas dvoch rokov zvládnuť oba póly, oboplávať zemeguľu a uraziť viac ako 38-tisíc kilometrov po šiestich kontinentoch po svojich, na lyžiach, loďou, ale aj autom. Projekt odštartoval v Monaku a najbližšie čakajú dobrodruha ostrovy v Pacifiku, neskôr Austrália, Nový Zéland či Papua Nová Guynea. Medzi iné zákernosti projektu patrí aj to, že v určitých častiach bude prežívať presné opäčné extrémy, ako zažil na Antarktíde. “Cieľom nie je dosiahnuť vrchol, pól alebo niečo stihnúť v rekordnom čase. Cieľom je cesta,” vysvetľuje dobrodruh.

Mike Horn má na konte už výstrelky ako oboplávanie zeme za 18 mesiacov po rovníku bez použitia motorového plavidla, vrcholy Makali a Broad Peak a je prvým človekom, ktorý dosiahol severný pól počas zimy bez cudzej pomoci. 
 
Pre viac info o Mike Hornovi sledujte web http://mikehorn.com/ alebo instagram instagram.commikehornexplorer
zdroj: outdoorjournal.com, foto: mikehorn.com