Jeseň je na turistiku v Británií ideálna!

Máme sedem dôvodov, ako praktických, tak romantických, prečo na ostrovy práve počas septembra, októbra a novembra. Jeseň v našich horách je tým najideálnejším počasím na turistiku. Stabilné, ideálne teploty, pomerne veľa slnka a nie až tak veľa zrážok. Tak hovorí skúsenosť z iných rokov, tento je to trochu viac prianie než realita. Ak však poznáte naše hory už naspamäť a chceli by ste skúsiť niečo iné, odporúčame zamieriť do prírody Spojeného kráľovstva. Tu je sedem dôvodov, prečo práve táto destinácia vám vyčaruje jesenný úsmev na tvári.

1. Turistika bez komárov

Letná turistika v Anglicku je známa trochu prekvapivou nemilosťou. Komármi. Obrovské množstvo je ich na Vysočine, ale aj pri Welshkých jazerách a riekach, voľnočasové aktivity v prírode znepríjemňujú aj Lakelandských plesách. Tento nepríjemný problém riešia prvé mrazy, ktoré zvyknú prísť už v septembri. Občas by primraziť mohlo aj vlete.

anglicko

2. A turistika bez kliešťov

Hneď druhé na zozname otravného hmyzu sú kliešte. Prírodovedci varujú, že klimatické zmeny spôsobujú dlhšie trvanie ich sezóny, no rovnako ako v prvom prípade prvé mrazy spravia poriadny kus roboty. Mimochodom, kliešť je považovaný za jedno z najnebezpečnejších horských zvierat Británie.

3. Farby

Priznávame, že tento argument je tak trochu univerzálny, na akékoľvek horstvo s listnatými stromami. Zatiaľ čo letné mesiace sú v Anglicku na estetično trochu nudné, počas jesene vyzerajú ostrovné hory ako inštitút farieb. A práve táto zmena láka tiež fotografov. Tie farby sú jednoducho úžasné.

anglicko

4. Ideálna teplota

Zatiaľ čo v lete vás teplé a vlhké počasie núti chodiť z rieňa do tieňa a meniť jedno prepotené tričko za druhé, v zime budete zababušený od hlavy po päty a vak budete mať plný mikín, keby prituhlo ešte viac. Jeseň? Počasie vás von bez teplej vrstvy nepustí, no stále sa nemusíte obávať namrznutých kameňov, nepríjemného ľadového mrholenia a ostatných zimných nepekností.

5. Jelenia ruja

Áno, nie je to práve ideálna situácia stretnúť sa zoči-voči s jeleňom v ruji. No ak sa vám podarí vyhnúť im, a sledovať tieto majestátne zvieratá z neďalekého kopca, je to krásne divadlo plné akcie. V stádach sa odohrávajú dramatické súboje o titul alfa samca. Ráno vás zo stanu zasa vytiahne osobitý rev, ktorý pripomína jesennú symfóniu.

6. Perfektné počasie

Môžete namietať. Veď práve na jeseň sa z Atlantiku na ostrovy dovalí to hnusné hmlisté a mrholivé počasie, do ktorého by ste nevyhnali ani psa. A máte pravdu. Avšak, zvyknú sa robiť robiť “okná” krásneho, pokojného počasia, kedy máte v anglickej prírode pocit, že ste sa dostali do raja. Ak si dokážete túto zmenu počasia odsledovať, zbaľte celtu, spacák a zostaňte vonku kým sa počasie zasa nepokazí.

anglicko

7. Krajšie spanie pod širákom

Neskôr vychádzajúce a skôr zapadajúce slnko z vašej turistiky robí skôr príjemný pobyt v prírode než dvanásť hodinové športové výkony. A to je dobre. Rozložte si tábor, doprajte si niečo chutnejšie a nezabudnite na pár dúškov kvalitnej whisky. Krásny romantický večer pri farebnom západe slnka alebo výhľade na oceán, je tajnou zbraňou tamojšej prírody.

foto: pixabay.com zdroj: www.tgomagazine.co.uk