Top10 spôsobov pre sólo cestovateľov

Kde je vôla, tam je cesta. Nemáte s kým cestovať, no napriek tomu chcete zažiť pocit slobody, vietor vo vlasoch a vyraziť za dobrodružstvom? Ak teda máte pre spoznávanie nových krajín naozajstný zápal, neodradí vás ani sólo cestovanie. Ponúkame zopár tipov, ktorých čaro si inak ako sólo neužijete.

Plavby

Tento tip cestovania bol donedávna pre sólistov nočnou morou. Prepravné spoločnosti si totiž účtovali aj dvojnásobok ceny, ak ste sa chceli plaviť osve. Nešťastný trend sa rozhodla zmeniť nórska Cruise Line, ktorá má v ponuke sólo kabíny. Treba však povedať, že sa jedná predovšetkým o plavby do New Yorku. Na palube je v priemere 38 rôznych jedální a reštaurácií. Pri sólo cestovaní vám nehrozí, že sa budete škriepiť o to, kam sa pôjdete najesť.

Kapsulové hotely

Tento druh hotelov vznikol v Japonsku. Ide v podstate len o malé kóje miesto izieb. Niektoré takéto hotely vás ubytujú len na deväť hodín. Správne ide iba o to, aby ste sa vyspali a vypadli spoznávať svet. Výhodou tohto druhu ubytovania je, že je naozaj lacné. V New Yorku alebo Tokiu vás ubytujú už od sedemnásť eur. Niektoré kapsulové hotely ponúkajú posteľ s televízorom a sprchou.

Trekking po Európe

Sólo backpakerstvo? Po Európe nájdete viacero trás, vďaka ktorým spoznáte krajinu práve cez ľudí. Škótska John Muir Way je dlhá približne 215 kilometrov a vedie z Dunbar do Helensburgu. Počas tohto treku budete stále stretávať miestnych ľudí, ktorí vás srdečne privítajú, pohostia a ubytujú. Prespávať budete v majákoch alebo hradoch. V Španielsku nájdete podobný trek s názvom El Camino de Santiago. Ak pôjdete sólo budete viac nútený komunikovať s miestnymi. Oplatí sa!

Jazykový dril

Ak sa dajú hlavy dohromady, vždy z nich vypadne niečo aspoň trochu rozumné. Alebo zrozumiteľné. Dohovárať sa vo dvojici ide ľahšie. Ak ste však odkázaný sám na seba, musíte sa viac snažiť. A zároveň sa aj viac naučíte. Hneď ako zablúdite do miest, kde sa nehovorí Anglicky, nalepia sa na vás slovíčka rečí, ktoré by ste si inak nemali šancu naštudovať. A keďže na ne prídete krvopotne a svojpomocne, ani ich tak ľahko nezabudnete. 

Vyhliadky

Strážne pozorovateľne, aké nájdete vo viacerých krajinách nie len Európy, boli postavené z nutnosti ochrany pre nepriateľom alebo požiarmi. Ich čaro je práve v tom, že sú postavené a vybavené pre jedného človeka. Ako inak, týčia sa na vrcholoch kopcov, čiže výhľad je vždy fantastický. A inšpiratívny. Svoje by o tom vedel rozprávať napríklad Jack Kerouac, ktorý na takéto miesta chodil po inšpiráciu a nie raz aj písať.

Božské ticho

Nemusíte byť budhistický mních, aby ste objavili čaro absolútneho ticha a dokonalého pokoja. Bolo by však fajn nájsť takéhoto mnícha, aby ste vedeli, kde toto čaro objaviť. Jedno z popredných vyhľadávaných relaxačných miest je thajské Wat Suan Mokkh. Na celých desať dní sa tu viete ponoriť do absolútneho ticha a žiť život budhistického mnícha. Teda spať na slame a drevenom vankúši.

Zamilovaný do jogy

Prepadnúť joge znamená zmeniť život od základov. Alebo aspoň prístup k životu. Človek začne vyhľadávať miesta, ktoré ho počas cvičení nabijú pozitívnou energiou. Svetovým centrom sa pomaličky, ale isto stáva Havaj. Skupina dobrovoľníkov tu tož vytvorila program, ktorý stavia jogu do úplne iného svetla. Ak ste začiatočník zaručene sa do cvičenia zbláznite, ak pokročilý objavíte nové netušené možnosti. S financiami nazvyš pogooglite jogu na Bali.

Púť

Divočina je ideálna na sebareflexiu. Kráčate osamote kdesi do diaľav, len vy a vaše myšlienky. Čím dlhšie tým lepšie. Pozor, teraz nemyslíme deň dva niekde v horách v bivaku. Myslíme niečo ako Pacific Crest Trail z Mexika do Kanady, teda takmer štyritisíc dvesto kilometrov po vlastných. Zatiaľ túto púť zvládlo menej ako tritisíc turistov. Alternatívou je Appalachian Trail dlhý približne tri tisíc päť sto kilometrov. Zaručujeme, že by ste sa vrátili ako iný človek.

Dobrovoľníctvo

Sólovať nemusíte len kvôli sebe, ale aj pre ušľachtilé dôvody. Mnohé organizácie hľadajú dobrovoľníkov na nenáročné zbieranie údajov pre dlhotrvajúce výskumy. Takto sa môžete dostať na Kajmanské ostrovy kde budete mapovať koralové útesy alebo do Patagónie, kde zasa budete pozorovať tučniaky. Tieto dobrovoľné vedecké expedície trvajú od týždňov po mesiace a je celkom bežné, že dobrovoľníci sú sólo. Dostali ste chuť? Skúste pogoogliť Earth Watchnstitute.

Luxusný vlak

Bude to znieť trochu zvláštne, no cestovanie vlakom sólo je vlastne tradícia z minulosti. Moderné verzie legendárneho Orient Expressu, ako napríklad Venice Simplon-Orient-Express z Londýna alebo Eastern & Oriental Express zo Singhapuru do Bankoku, majú ponuku prevažne pre sólo cestovateľov. Či už je to menu v reštaurácií, ktoré sa pripravuje špeciálne na objednávku, alebo salóniky až po kupé, ide prevažne o “jednotky”. 
Rada na záver: Nemáte radi čakanie v poisťovniach? Dohodnite si cestovné poistenie online na top-pojisteni.cz.