Najdlhšie mosty na svete

Stavba mostu nie je v žiadnom prípade jednoduchá. Ešte aj most krátkych rozmerov si vyžaduje obrovské úsilie a množstvo materiálu a peňazí. Na svete je postavené obrovské kvantum mostov, no niektoré z nich sa od ostatných predsa len líšia – napríklad ich dĺžkou. Pozrite sa spoločne s nami na zaujímavý zoznam najdlhších mostov na svete.

Most Donghai

Dĺžka – 32 500m
Tento most nachádzajúci sa v prístave Yangshan a v Šanghaji nepatrí len medzi najdlhšie mosty na svete, ale taktiež medzi najdlhšie more križujúce svetové mosty. Most bol vybudovaný, aby spojil prístav v meste Yangshan s oblasťou Pudong v Šanghaji. 

Most Runjang

Dĺžka – 35 660m
Most Runjang sa nachádza v Číne a cieľom jeho výstavby, ktorá trvala päť rokov, bolo spojenie Yangzhou a Zhenjiang.  Náklady na výstavbu tohto mosta boli okolo $700 miliónov a otvorený bol v apríli 2015.

Most Hangzhou

Dĺžka – 35 673m
Ďalší čínsky most, ktorého výstavba trvala od roku 2003 do roku 2007, sa nazýva Most Hangzhou. Tento most spája Šanghaj a Nigbo – vďaka tomuto mostu sa čas cestovania znížil z pôvodných 4 hodín na 2 hodiny. Most Hangzhou bol po dlhotrvajúcich konzultáciách navrhnutý 600 odborníkmi.

Most Hangzhou

Most Yangcun

Dĺžka – 35 812m
Tento most bol v roku 2007 vybudovaný pre pekinskú železnicu a cieľom jeho výstavby bolo uľahčiť pohyb vysokorýchlostných vlakov, ktoré pravidelne jazdia rýchlosťou 300 km/h.

Most Manchac Swamp

Dĺžka – 36 710m
Most Manchac Swamp nachádzajúci sa v Spojených Štátoch bol ponad miestne močiare vybudovaný pre medzištátnu diaľnicu 55. Tento most bol otvorený v roku 1979 a jeho náklady predstavovali 7 miliónov dolárov na každú míľu.

Manchac Swamp

Lake Pontchartrain Causeway

Dĺžka – 38 442m
Tento most pozostáva z dvoch mostov, z ktorých obe križujú jazero Pontchartrain. Lake Pontchartrain Causeway bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najdlhší most sveta, ktorý vedie ponad rieku. Južná časť mosta bola otvorená v roku 1956 a jeho severnú časť otvorili v roku 1969. Podľa odhadov prejde denne týmto mostom až 43 tisíc vozidiel.

Pontchartrain Causeway

Pekinský veľký most

Dĺžka – 48 153m
Tento takmer 48km most sa nachádza v Pekingu a slúži pre vysokorýchlostnú železnicu spájajúcu Peking a Šanghaj. Dĺžka tejto železnice je 1 300km a jej súčasťou sú niektoré z najdlhších mostov na svete.

Bang Na Expressway

Dĺžka – 54 000m
Most Bang Na Expressway sa nachádza v Thajsku a vybudovaný bol v roku 2000. Istého času bol najdlhším mostom sveta, no v súčasnosti ho už niekoľko mostov predstihlo. Na výstavbu tohto mostu bolo potrebných 1,8 milióna metrov kubických betónu.

Weinan Weihe Grand Bridge

Dĺžka – 79 732m
Tento most je súčasťou železnice, ktorá spája Xi’an a Zhengzhou a vo svojej 79km dĺžke križuje niekoľko jazier a riek. V čase jeho výstavby (v roku 2008) bol považovaný za najdlhší most na svete, no od tohto času ho už predstihli ďalšie dva mosty.

Tianjin Grand Bridge

Dĺžka – 113 700m
Tianjin Grand Bridge, ktorý bol otvorený v roku 2011, je taktiež súčasťou vysokorýchlostnej železnice spájajúcej Peking a Šanghaj. Jeho výstavba trvala štyri roky a podľa Guinessovej knihy rekordov je tento most druhým najdlhším mostom na svete.

Tianjin Grand Bridge

Danyang–Kunshan Grand Bridge

Dĺžka – 164 800m
Najdlhší most sveta sa taktiež nachádza na vysokorýchlostnej železnici Peking – Šanghaj, konkrétne medzi mestami Nanking a Šanghaj. 9km tohto mesta vedie ponad otvorenú vodu a na jeho celkovú výstavbu bolo potrebných 10 tisíc ľudí. Most bol otvorený v roku 2011.