Tri tváre Austrálie!

Austrália je splnený detský sen, izolovaný ostrov v mori „tam dole“, hra farieb, paleta chutí, šlabikár vôní i symfónia zvukov. A pre mňa nekončiace defilé pocitov, ale i nenaplnených túžob, ktoré zamestnalo všetky moje zmysly na viac ako tri týždne.

Jedno austrálske príslovie hovorí: „čím dlhšie sa pýtaš, ako ďaleko si zašiel, tým dlhšie sa ti bude zdať cestovanie“. Obzvlášť to vystihuje krajinu, kde sa vzdialenosti delia číslovkou 10, aby boli predstaviteľné bežnému Európanovi. My sme si túto skutočnosť šli overiť zo starého kontinentu traja. Traja pátrači, ktorí nezaháľali ani vo vertikálnej rovine. Z hladiny do hĺbky 10 metrov, od pobrežia cez lesy až na najvyšší bod. A keď sme mysleli, že vyššie to už nepôjde, vystúpili sme pár desiatok až stoviek metrov, aby sme „na krídlach vážky“ zažili na vlastnej koži majestátnosť okamžiku.

Rozľahlé dažďové pralesy plné bujnej zelene, modrý nádych živého, ale krehkého ekosystému korálovej bariéry, krása a sýtosť krajiny v okolí „Červenej“ skaly. To sú moje tri tváre Austrálie!   Ďalší Martinský cestovatelský večer bude na tému Tri tváre Austrálie. Kedy? 25.4. o 17.30 v budove Turčianskej knižnice v Martine