Ultramaratón v africkom národnom parku Addo Elephant

Národný park Addo Elephant v Juhoafrickej republike je jedným z mála miest sveta, kde sa konajú dlhé bežecké ultra maratóny. Najnáročnejším testom je 160 kilometrov dlhá trasa, ktorá sa začína ráno o 6.00 a treba ju zvládnuť za 30 hodín. Je to bežecká výzva pre najlepších svetových bežcov, o čom svedčí i fakt, že v roku 2008 dobehli do cieľa iba deviati.
 

Národný park Addo Elephant leží vo vnútrozemí asi 75 km od prístavu Port Elizabeth a jeho rozloha je 164 000 ha. Ide o typickú stepnú oblasť s hustým porastom a sloními obyvateľmi. Za národný park bolo vyhlásené v roku 1931 na ochranu týchto veľkých tvorov, pretože ich počet v priebehu krátkej doby klesol na veľmi nízku úroveň. Vďaka cielenej ochrane sa ich počet zvýšil takmer na 500, čím sa Addo Elephant stalo jedným z miest s najhustejšou koncentráciou afrických slonov na svete.

Trasa elitných bežcov vedie práve týmto čarokrásnym prostredím a má niekoľko úrovní. Najmenej náročná je klasický maratón s dĺžkou 40 km, potom dvojnásobne dlhší 80 km dlhý beh alebo už spomínaná 160 km dlhá trasa. Štart je mimo hraníc národného parku v Kirkwoode a vedie cez hory i údolia, v ktorých žijú levy, leopardy, byvoly, slony i nosorožce. Ochranu bežcov pred touto divou zverou zabezpečujú správcovia parku.
 
Ak máte chuť „trochu“ si zabehať v africkej divočine, 10. ročník Addo Elephant Trail Runs sa uskutoční 1. marca 2014.