Najvyššie položené cesty na svete

Či už holdujete dobrodružstvu, netradičnej jazde autom alebo vyhľadávate prírodné panoráma, na najvyššie položených cestách na svete si prídete na svoje. Ak si myslíte, že máte dostatok odvahy, vezmite auto alebo motorku a hor sa na tie najvyššie a najdobrodružnejšie cesty! Samozrejme, možno sa sem dostať aj na bajku :)

Urobiť presný zoznam najvyššie položených ciest je takmer nemožné. Informácie z rôznych zdrojov sa líšia, často sa jedná o cesty v pohraničí, kam sa bežný návštevník nedostane. A pochopiteľne, niektoré údaje úplne úmyselne zavádzajú, aby nalákali turistov. Často sa pritom zohľadňuje ako najvyšší bod vyhliadkové miesto, či vrchol kopca, popod ktorý cesta vedia. A to je nie zriedka aj niekoľko sto metrov vyššie od samotnej reálnej cesty. A netreba zabúdať ani na fakt, že prejazdnosť ciest sa mení. Ak príde zával, cesta alebo priesmyk sa stane aj na niekoľko rokov neprejazdný. Nižšie uvedený zoznam preto vnímajte skôr ako orientačný, pričom sme sa z rôznych kontinentov snažili vybrať cesty, ktoré sú pre bežných návštevníkov najlahšie dostupné. Ak ste sa reálne stretli s vyššie položenou cestou, napíšte to do Komentárov pod článok.

Uturuncu, Bolívia, 5768 m

Uturuncu /6008 metrov/ je jedno z mála miest na svete, kde sa dostanete nad hranicu šiestich tisíc metrov po bežnej turistickej trase a nemusíte byť ani horolezcom. Výstup je navyše veľmi uľahčený cestičkou, ktorá vedia až do sedla medzi oba vrcholy. Tu bola kedysi malá baňa na síru. Táto cesta je pravdepodobne vôbec najvyššie položené cesta na svete.

uturuncu

Marsimik La, India, 5681 m

Podľa mnohých zdrojov je práve Marsimik La najvyšší priesmyk sveta zjazdný na motorkách, či autom s pohonom 4x4. Nachádza sa v oblasti Ladakh, medzi pohoriami Karakoram a Himaláje. Niektoré zdroje uvádzajú inú výšku, v samotnom priesmyku je dokonca tabuľa s výškou 5777 metrov.

marsimik

Khardung La, India, 5359 m

Khardung La sa často v propagačných materiáloch uvádza ako najvyššie motorizované sedlo sveta. Samozrejme, vďaka tomu sem smeruje množstvo turistov. Ale už dávno sa vie, že jeho udávaná výška 5 602 metrov je nesprávny údaj. Reálna výška je 5 359 metrov. Rovnako ako Marsimik La sa nachádza v oblasti Ladakh. Úzka hlinená cesta bola postavená roku 1976 a o 12 rokov neskôr bola sprístupnená verejnosti. Nachádza sa blízko pakistanskej a čínskej hranice, takže ju často využívajú vojenské nákladiaky na prepravu zásob.

khardung

Tulluu Dimtuu, Etiópia, 4377 m

Táto cesta vedie až na samý vrchol jedného z najvyšších etiópskych pohorí. Počas návštevy sa nezabudnite zastaviť na šálku chutnej etiópskej kávy, čo vám môže pomôcť lepšie znášať nadmorskú výšku.

Mount Evans, USA, 4307 m

Táto cesta sa zdá byť jednoduchá, avšak na tejto najvyššie položenej spevnenej ceste v USA sa dýchanie značne zhoršuje, čo môže nepripraveným návštevníkom bez aklimatizácie spôsobiť veľké problémy.

mount evans

Mauna Kea, USA, 4200 m

Väčšina tejto nečinnej havajskej sopky leží pod hladinou mora. Výstup až k tejto časti je podobne ako pri Mount Evans obľúbeným výletným miestom, kde ale tiež treba dávať pozor na aklimatizáciu.

mauna kea

Dodola Dinsho, Etiópia, 3610 m

Táto cesta nachádzajúca sa v národnom parku  Bale Mountains je spevnená iba čiastočne.

Mauna Loa, USA, 3397 m

Na observatórium pod sopkou Mauna Loa vo výške 3397 metrov vedie úzka cesta, často cez ztuhnuté lávové polia.

mauna loa

Pico del Veleta, Španielsko, 3394 m

Najvyššie položená cesta v Európe je spevnená. Vedie však iba jedným smerom. Takže na konci sa musíte otočiť a ísť tou istou cestou späť. Nejedná sa teda o prejazdný horský priesmyk.

pico del veleta

Col de l’Iseran, Francúzsko, 2 770 m

Najvyšší cestný priesmyk v celých Alpách. Leží na východnom okraji národného parku Vanoise vo Francúzsku. Dostanete sa sem z lyžiarskeho strediska Val d'Isere. Tento priesmyk je aj súčasťou pretekov Tour de France.

cime de la bonette