Africké púšte a ich tajomstvá

Sahara nie je najväčšou púšťou sveta. Je ňou Antarktída a Sahara stojí na prvom mieste v kategórii horúcich púští. Len 20% púští sveta je pokrytých pieskom a počas chladných nocí sa inak horúce vrcholky dún môžu ocitnúť pod snehom.

Aj napriek drsným klimatickým podmienkam sú tri hlavné púšte na Africkom kontinente domovom rozmanitého spektra zvierat, vtákov i rastlín. Africká púšť bola kedysi domovom aj dinosaurov - ich fosílie sú toho svedectvom.
 

1. Sahara 

 
Má rozlohu 8,8 mil. km² a prevažne ide o suché, neúrodné územie s výnimkou úrodného údolia Nílu a rozptýlených oáz. Sahara v podstate nepatrí nikomu a zároveň všetkým, pretože sa rozprestiera na území 11 štátov Afriky. Najvyššie duny dosahujú výšku až 180 m.
 
 

2. Namíbia

 
Namíbia je najstaršou a najpozoruhodnejšou púšťou sveta. Jej názov pochádza z jazyka kmeňa Nama a znamená „miesto, kde nič nie je“. Okrem pár obydlí sa tu nachádzajú len rozľahlé planiny púšte s horskými masívmi a mysterióznymi piesočnými dunami, meniacich vplyvom svetelného spektra farby.  Rastie tu rastlina Welwitschia mirabilis, ktorá má vždy len dva listy a dožíva sa i 2000 rokov.
 

3. Kalahari

 
Jej názov je odvodený od pôvodných domorodých slov, ktoré znamenajú „veľký smäd“ a „miesto bez vody“. Avšak Kalahari nie je takou suchou ako Sahara a Namíbia, čo sa premieta i do zelenšieho vzhľadu v podobe rôznych kríkov, rastlín, stromov. Túto oblasť obývajú hyeny, levy, antilopy, žirafy, plazy i vtáky.