Bangkok, vstupná brána do Juhovýchodnej Ázie

Bangkok je to mesto plné neuveriteľných kontrastov - od moderných mrakodrapových štvrtí, cez úžasné pamiatky po chudobné štvrte a slumy. V Juhovýchodnej Ázií som bol dva krát a vždy bol Bangkok vstupnou a výstupnou bránou z tohto neeurópskeho sveta.

Priamo z letiska Suvarnabhumi som išiel vlakom do centra Bangkoku na stanicu Phaya Thai. Už počas cesty vlakom boli vidieť prekrásne pozlátené budhistické chrámy, slumy a samozrejme aj mrakodrapy.

Ľudia

Bangkok, resp. Thajsko ako také je známe tiež ako “krajina tisíca úsmevov” čo musím potvrdiť. Ľudia Vás s úsmevom na tvári vítajú a ochotne poradia. Thajci sú veľmi úctivý a priateľský. Pár problémov bolo snáď len s niekoľkými tuk-tuk-ármi, ktorí menili ceny počas jazdy a vymýšľali rôzne zmeny. Keď som nakoniec vystúpil bez platenia niekde v polke cesty po tom, čo sme sa skutočne nedohodli, do 4 minút som sedel u niekoho iného kto nevymýšľal ... samozrejme, že všetko závisí aj od toho čo presne v Bangkoku hľadáte a s kým sa stretnete.

Na Thajčanoch mi veľmi imponuje ich národná hrdosť. V mestách je dosť často vidieť Thajské vlajky, obrazy Thajského kráľa. Národným športom je Thajský box, na každom rohu je možné skočiť na Thajskú masáž a okrem toho majú veľmi veľkú produkciu textilu a predmetov z dreva. Aj napriek rôznym vojnám Thajsko nikdy nebolo pod nadvládou inej krajiny, či iného kráľovstvá a myslím, že je to z nich patrične cítiť. Ako mi jeden Thajec povedal: “Barmčanom som odpustil, ale nezabudnem” (v roku 1767 Barmčania zničili vtedajšia hlavné mesto Thajska - Ayutthayu).

Je zvláštne vidieť ľudí, ktorí po celom dni strávenom v malom 3x3m obchode večer v tomto obchode pozerajú telku - bývajú tu, prípadne rôznych bezdomovcov na ulici pri vodných kanáloch rieky, pričom iní Thajci jazdia na drahých autách a pracujú v moderných štvrtiach. Je to skutočne mesto plné kontrastov.

Strava

Thajská strava je relatívne pestrá. Ja osobne preferujem ryžu napr. s Thajským karí a nemám problém jesť ryžu dva týždne v kuse. Okrem toho je tu množstvo druhov morských plodov a nudlí. Na ulici je možné kúpiť si očistené a nakrájané ovocie - ananás, mango, melón - tu nie je čo dodať, je to najlepšie ovocie aké som kedy jedol ...

V Thajsku má jedlo neuveriteľnú chuť - zelenina, ovocie, korenia resp. takmer všetko má 40 krát výraznejšiu chuť ako u nás. Jednoducho jedlo je v Thajsku úžasné. Na ulici by som asi nejedol v stánkoch, ktoré sú viditeľne špinavé, alebo vyslovene smrdia (a takých stánkov tam niekoľko bolo), ale jedlo z ostatných stánkov, ktoré boli relatívne čisté bolo bez akýchkoľvek následkov.

Doprava

V rámci Bangkoku je možné sa prepravovať sieťou metra BTS a loďou po celej rieke Chao Phraya za viac ako prijateľné ceny - jedna jazda stála 15 THB, taxíkom, alebo tuk tuk-om. No musím povedať, že bez tvrdého vyjednávania sa budete po Bangkoku voziť dosť draho. Tuk Tuk-ári taktiež veľmi radi ponúkajú rôzne pol dňové výlety, ktoré sú skutočne veľmi výhodné až na to, že sa okrem troch pamiatok kde Vás tuk tuk-ár čaká 30 - 50 minút podľa dohody, dostanete aj do zlatníctva, alebo do obchodu kde Vám ušijú oblek. Pokiaľ z takéhoto obchodu okamžite odídete bez nákupu nemusí byť ľahké sa opäť dostať do tuk tuk-u v ktorom ste prišli. To znamená, že keď ma už tieto hry prestali baviť, jazdil som jednoducho taxíkom. Ceny sú podobné ako v tuk tuk-och, taxikári radi používajú taxameter - čo bolo v konečnom dôsledku ešte lacnejšie ako dopredu dohodnutá suma za jazdu na konkrétne miesto.

Pamiatky

Väčšina významných pamiatok leží v okolí rieky Chao Phraya ako napríklad Rattanakosin, Wat Pho, Wat Arun a ďalej od rieky Wat Benchamabophit, Wat Saket a podobne. Musím povedať, že z najznámejších pamiatok Bangkoku sa mi najviac páčil chrám Wat Pho. Bol som v ňom asi tri krát na niekoľko hodín a vždy vo mne zanechal veľmi silný dojem. Na druhej strane rieky je Wat Arun, na ktorý som sa raz vybral na pravé poludnie, čo nebolo veľmi rozumné pri 40 stupňoch nad nulou, ale tie výhľady na rieku a Bangkok sú jednoducho úžasné. Druhou najkrajšou pamiatkou je podľa môjho názoru Wat Saket - kedysi najvyšší bod v Bangkoku - do ktorého sa ide po točitých schodoch, na ktorých sú umiestnené rôzne zvony vydávajúce úžasné zvuky. Na jeho vrchole je budhistický chrám a terasa s výhľadom na celý Bangkok - mrakodrapy a slumy. Okrem tradičných turistických pamiatok sú v Bangkoku aj rôzne menej dostupné pamiatky ako napríklad Erawan múzeum - túto stavbu považujem za neuveriteľný architektonický skvost. Je zaujímavé že sa toto múzeum nenachádza v TOP 10 pamiatkach Bangkoku - je to pravdepodobne vďaka jej polohe. Každopádne cesta do múzea prostredníctvom BTS a taxíku bola rýchla a bezproblémová.

Thajský box

V Bangkoku sme vždy bývali blízko Khaosan road v jednom hoteli, ktorý sme si celkom obľúbili nielen kvôli cene, ale aj kvôli polohe - je to veľmi dobrý bod pre potulky po pamiatkach, kúsok od Khaosanu je aj jeden z dvoch hlavných štadiónov v Bangkoku - Ratchadamnoen Stadium (druhý je Lumpiny Stadium) kde sa dá cca za 2500 THB vidieť Thajský box, pričom sedíte asi dva metre od ringu. Lístky ďalej od ringu na tribúnach sú cca o 500 až 1000 THB lacnejšie. Bojuje sa každý druhý večer - raz na Ratchadamnoen štadióne a raz na Lumpiny. Je to skutočne ich národný šport. V Thajsku sú zápasy oveľa menej agresívne ako v Európe a taktiež je tam úplne iná atmosféra. Na zápasy chodia v Thajsku bežní ľudia a turisti. V hľadisku boli aj ženy s deťmi, ktoré sa tam rozprávali.

Nákupné centrá a trhy

Nákupných centier je v Bangkoku kopec, avšak okrem klasických centier ako sú MBK, Silom Shopping a pod. sú v Bangkoku aj rôzne trhy, na ktorých sa dá nakúpiť výhodne množstvo vecí. posledný deň v Bangkoku sme boli na Chatuchak weekend market, ktorý je veľmi dobre dostupný sieťou metra BTS. Je to najväčší “weekend market” v Thajsku. V okolí Bangkoku je aj niekoľko plávajúcich trhov. Čo sa týka nákupov, z Thajska môžem odporučiť oblasť Chiang Mai kde sa v horských dedinkách vyrába cca 80% celkovej produkcie manuálne vyrábaných produktov. Tie sa dajú priamo od remeselníkov kúpiť za zlomky cien ako v Bangkoku.

Mesto

Samotný Bangkok je veľkou hlučnou metropolou s viac ako osem miliónmi obyvateľov, kde sú okrem vizuálnych vnemov aj dosť silné pachové stopy. Pri tých teplotách, ktoré v Bangkoku celoročne pretrvávajú to asi ani ináč nemôže byť. Sú tu rôzne ulice, kde dostanete vždy jeden druh služieb - napr. ulica plná autoservisov, ulica kde sa predávajú masážne masti, Thajské vlajky a podobne. Ulice Bangkoku sú relatívne čisté, až na niektoré zapadnuté uličky kde sú rôzne odpadky na zemi. Odpadky sú taktiež na lokálnych skládkach pri rieke Chao Phraya. Thajsko ako také na mňa pôsobí bezpečne a asi nie je dôvod aby sem človek chodil s cestovnou kanceláriou. Thajsko jednoducho funguje - ak si dohodnete dopravu tak príde, rezervácie ubytovaní platia. Po Thajsku sa cestuje bez problémov vlakom (išiel som z BKK do Chiang Mai nočným vlakom), lokálnymi preletmi, alebo autobusmi kdekoľvek k moru. Autor fotografií a článku: Peter Bubeníček